Reklama

Gaz

Gaz-System: duże zainteresowanie przesyłem gazu na Ukrainę

Fot. www.europolgaz.com.pl
Fot. www.europolgaz.com.pl

W wyniku zakończonych 6 lipca 2020 r. aukcji produktu rocznego ciągłego na Platformie GSA i RBP przydzielona została przepustowość na najbliższe lata gazowe. Biorący w nich udział uczestnicy rynku mogli po raz pierwszy zarezerwować przepustowość powiązaną połączeń międzysystemowych na granicy Polska - Niemcy oraz nowego wirtualnego punktu na granicy Polska-Ukraina.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się przepustowość połączenia GCP Gaz-System/UA TSO wejście na granicy polsko – ukraińskiej. W tym punkcie zostało zakontraktowane 100 proc. oferowanej przepustowości na rok gazowy 2021/2022, a dla roku gazowego 2020/2021 zarezerwowano ponad 85 proc. wystawionej na aukcji mocy tego punktu. 

Gaz-System jako operator krajowego systemu przesyłowego oraz operator polskiego odcinka systemu gazociągów tranzytowych relacji Jamał-Europa Zachodnia udostępnił przepustowość roczną ciągłą w aukcjach przeprowadzonych zgodnie z przepisami Rozporządzenia Komisji (UE) 2017/459 z 16 marca 2017 r.

Fot. Gaz-System
Fot. Gaz-System

Poprzez udział w lipcowych aukcjach organizowanych na Platformie GSA i RBP uczestnicy rynku mogli dokonać rezerwacji przepustowości na zasadach ciągłych w produktach rocznych. W aukcjach udostępniano przepustowość na okres nie dłuższy niż najbliższe 15 lat gazowych.

Rezultatem zakończonych w poniedziałek 6 lipca br. aukcji jest rezerwacja udostępnionej na rok gazowy 2020/2021 przepustowości punktów wejścia i wyjścia na gazociągu jamalskim na poziomie bliskim 100 proc. oferowanej mocy tego gazociągu.

Zgodnie z wymaganiami kodeksu CAM NC, pozostawione 10 proc. przepustowości połączeń na gazociągu jamalskim - SGT Kondratki oraz SGT Mallnow zostanie zaoferowane uczestnikom rynku w kolejnych procedurach aukcyjnych przewidzianych dla produktów kwartalnych, miesięcznych, dobowych i śróddziennych. 

Aukcje przepustowości przerywanej produktów rocznych odbędą się, według kalendarza 20 lipca 2020 r. (Gaz-System)

Reklama

Komentarze

    Reklama