Reklama

Gaz

Francja przygotowuje się na odcięcie dostaw rosyjskiego gazu

Fot. www.gazprom.ru
Fot. www.gazprom.ru
Autor. www.gazprom.ru / ilustracyjne

Francuski przemysł przygotowuje się na ewentualność całkowitego odcięcia dostaw gazu z Rosji - podaje „Le Figaro”.

Reklama

W rozmowie z gazetą prezes Engie zwraca uwagę na istotną obniżkę zapotrzebowania na gaz ze strony przedsiębiorstw. Zdaniem Catherine MacGregor to jednoznaczny wskaźnik, że biznes przygotowuje się na niedobory surowca.

Reklama

Autorzy publikacji zwracają uwagę, że sytuacja jest trudna. Z jednej strony bowiem nie ulega wątpliwości, że przemysł jest świadomy zagrożenia, jakie na Europę sprowadziła Rosja. Z drugiej natomiast firmy z wielu branż - jak np. producenci cementu czy szkła - mają bardzo ograniczone pole manewru w zakresie ograniczania zużycia gazu.

Czytaj też

W naturalny sposób wymusza to rywalizację o źródła dostaw, która w normalnych warunkach nie byłaby może niczym katastrofalnym, zaś obecnie potęguje tylko wzrosty cen oraz poczucie niepewności.

Reklama

Część francuskich firm rozważa przestawienie się na alternatywne źródła energii, takie jak węgiel czy olej napędowy. „Możliwe jest stosowanie generatorów zasilanych paliwem płynnym, ale to zjawisko będzie ograniczone” - czytamy.

„Tej zimy trudności będą mniej lub bardziej dotkliwe w zależności od trzech głównych czynników: dostępności lub braku rosyjskiego gazu, pogody i tego, w jakim stopniu będą działały elektrownie jądrowe” - uważa Agnes Pannier-Runacher, minister transformacji energetycznej.

Reklama

Komentarze

    Reklama