• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Erdogan: Nowe złoże gazu większe o 85 mld m3

Fot. Shealah Craighead / The White House / Flickr
Fot. Shealah Craighead / The White House / Flickr

Turcja oficjalnie podniosła szacunki dotyczące zasobności odkrytego niedawno złoża gazu na Morzu Czarnym - informuje agencja Reutera.

W sierpniu br. prezydent Erdogan poinformował o odkryciu największego tureckiego złoża gazu ziemnnego - jego wielkość szacowano wówczas na ok. 320 miliardów metrów sześciennych. Po dokładniejszych badaniach okazało się jednak, że jest ono zdecydowanie większe - różnica wynosi 85 mld m3.

Jeszcze przed dokonaniem rewizji w zakresie zasobności złoża, eksperci wskzywali, że to jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu w roku 2020. "Prace na tym odwiercie zostały zakończone po osiągnięciu głębokości 4775 metrów, zgodnie z planem" - mówił Erdogan na pokładzie statku Fatih-1, który dokonał odkrycia.

Jeżeli okaże się, że wydobycie gazu z nowego złoża będzie opłacalne, to odkrycie może całkowicie przemodelować relacje energetyczne Turcji z takimi krajami jak Rosja, Iran czy Azerbejdżan. Ankara twierdzi, że pierwsze metry sześcienne "błękitnego paliwa" popłyną już w roku 2023, natomiast wydobycie na większą skalę od 2025 - roczny przepływ ma wynieść wówczas 15 mld m3.

Warto mieć również na uwadze, że w przyszłym roku wygasa ponad 1/4 długoterminowych kontraktów na dostawy gazu do Turcji. Dotyczy to także umów z Gazpromem oraz azerską spółką SOCAR.

Reklama
Reklama

Komentarze