• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Energetyczne podsumowanie dnia - 24 lipca 2018 r.

Fot. www.psgaz.pl
Fot. www.psgaz.pl

Zapraszamy do lektury kolejnego energetycznego podsumowania dnia.

Gra o tranzyt gazu do Europy. Ukraina trzyma Rosję w szachu? [ANALIZA]

Trójstronne konsultacje gazowe UE, Ukrainy i Rosji otworzyły dialog wokół tranzytu rosyjskiego gazu do Europy przez Ukrainę po 2019 roku. Kijów ma mocniejszą pozycję startową, ale ostatecznych rozstrzygnięć nie należy oczekiwać zbyt szybko. Co więcej - ich kształt będzie zależny przede wszystkim od rezultatu wyborów prezydenckich na Ukrainie wiosną 2019 roku.

Rosyjscy hakerzy włamali się do amerykańskich systemów energetycznych

Rosyjska grupa hakerska Dragonfly uzyskała dostęp do kilkuset sieci energetycznych w USA – donosi The Wall Street Journal powołując się na Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA (DHS).

Nierzetelne informacje, niewykonanie unijnego prawa – NIK o zbieraniu baterii w Polsce

Mamy problem ze zużytymi bateriami i akumulatorami – ostrzegają kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli. Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej, które nie wywiązały się z zapisów dyrektywy w sprawie gospodarki tym sprzętem. Taki stan niesie ze sobą istotne konsekwencje – przede wszystkim dla życia i zdrowia Polaków.

Sondaż: Większość Niemców chce Nord Stream 2 i nie wierzy Trumpowi

Dwie trzecie Niemców uważa, że budowa kontrowersyjnego rurociągu Nord Stream 2 to dobre posunięcie - wynika z cytowanego przez agencję Reutera sondażu instytutu Forsa.

Ceny ropy blisko miesięcznych minimów

Wycena głównych benchmarków ropy naftowej kontynuuje poniedziałkowe zniżki. Inwestorzy czekają na rozwój wojny handlowej oraz grają pod spekulacje o poziomie zapasów ropy w USA.

GUS: Rośnie krajowe wydobycie gazu ziemnego

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że produkcja gazu ziemnego w czerwcu wzrosła o 8,9%. Zaprezentowano także dane dotyczące przerobu ropy naftowej oraz wydobycia węgla kamiennego.

Naftohaz ogłosił datę realizacji unbundlingu

Jak podaje spółka Naftohaz, operator ukraińskiej sieci przesyłowej powinien zacząć działać jako odrębne przedsiębiorstwo na początku 2020 roku, po wygaśnięciu kontraktu na tranzyt rosyjskiego gazu – informuje agencja UNIAN.

Do Chin trafiła pierwsza partia gazu z projektu Jamał LNG

W minionym tygodniu do chińskiego portu Jiangsu-Zhudun wpłynęły dwie jednostki na pokładzie, których znajdował się skroplony gaz ziemny pochodzący z rosyjskiego projektu Jamał LNG. To pierwsza tego typu dostawa w ramach kontraktu długoterminowego.

Prezes OMV: Pracujemy nad nowymi projektami z Gazpromem

W ciągu roku OMV i Gazprom mogą ogłosić nowe, wspólne projekty - poinformował prezes zarządu austriackiej spółki.

Sprzedawcy węgla obawiają się chaosu po nowelizacji ustawy akcyzowej

Firmy skupione w Izbie Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla obawiają się, że dyskutowane obecnie w Sejmie zmiany w ustawie o podatku akcyzowym mogą spowodować chaos przy zakupach węgla przez indywidualnych odbiorców. Izba postuluje skorygowanie projektu w toku prac sejmowych.

Komentarze