Reklama

Gaz

Šefčovič: UE jest przygotowana na wstrzymanie tranzytu przez Ukrainę

Fot.: Flickr.com
Fot.: Flickr.com

Komisarz ds. unii energetycznej Maroš Šefčovič odpowiadając na pytanie o przygotowanie UE na wypadek wstrzymania tranzytu z Rosji przez Ukrainę stwierdził, że UE jest w pełni przygotowana "na każdą ewentualność".

"Nasze zapasy gazu w UE wynoszą 98% (zdolności magazynowych - red.), a Ukraina zgromadziła o 4 mld m sześc. gazu więcej niż w ubiegłym roku. Jesteśmy dobrze przygotowany na każdą ewentualność" - powiedział komisarz odpowiadając na pytanie o ewentualne wstrzymanie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę.

Maroš Šefčovič komentarza udzielił w ramach konferencji prasowej po zakończonej kolejnej rundzie rozmów UE-Ukraina-Rosja nt. przyszłości tranzytu gazu przez Ukrainę. Jego zdaniem przebiegły one w "dobrej i konstruktywnej atmosferze". Nie ustalono jednak w ich trakcie długości trwania kontraktu i przesyłanych wolumenów.

"W interesie obu stron - Ukrainy i Rosji - jest to, żeby tranzyt był kontynuowany. Nie chce spekulować na temat negatywnych scenariuszy. Jesteśmy dobrze przygotowani i zaopatrzeni" - dodał Šefčovič.

Kontrakt na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę wygasa 31 grudnia 2019 roku. Jak dotąd nie udało się ustalić co nastąpi po tym terminie, mimo kilku rund negocjacji.

Komentarze