Reklama

Gaz

Duński polityk ostro o hipokryzji mediów ws. Trumpa, Bidena i Nord Stream 2

Fot. Johannes Jansson / Baltic Development Forum / Flickr
Fot. Johannes Jansson / Baltic Development Forum / Flickr

Były minister spraw zagranicznych Danii, Uffe Ellemann-Jensen, uważa, że Zachód powinien dołożyć wszelkich starań, aby przekształcić Nord Stream 2 w pyrrusowe zwycięstwo Rosji.

„Pozornie wygląda na to, że Biden kłania się prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. Do tego stopnia, że gdyby coś podobnego zrobił jego poprzednik Donald Trump, to (…) można by powiedzieć: oto kolejny dowód na to, że Trump jest w kieszeni Putina” - napisał polityk, który kierował duńskim ministerstwem spraw zagranicznych w latach 1982-1993.

Reklama
Reklama 

Jego zdaniem należy podjąć działania, dzięki którym zmniejszone zostanie uzależnienie Europy od rosyjskiego gazu. Z tego powodu, jego zdaniem, konieczne jest przyspieszenie budowy gazociągu Baltic Pipe z Norwegii do Polski.

Uffe Ellemann-Jensen uważa, że projekty dywersyfikacyjne są bardzo istotne, ponieważ Europa musi być gotowa do tego, aby w razie potrzeby „zakręcić kurek” z rosyjskim gazem - w razie, gdyby z powodu kolejnych agresywnych poczynań Moskwy potrzebną okazała się dodatkowa presja.

Były minister wspomniał w tym kontekście także o zabezpieczeniu w postaci zwiększenia importu LNG do Europy. Ważną kwestią, choć nadal otwartą, pozostaje również wspólna polityka zakupowa na rynku gazu.

Komentarze