Reklama

Gaz

Cichanouska: Łukaszenka blefuje, nie odetnie dostaw gazu

Fot. flickr
Fot. flickr

Rządzący Białorusią Alaksandr Łukaszenka nie spełni swoich zapowiedzi o odcięciu tranzytu gazu do Europy w odpowiedzi na nowe unijne sankcje - powiedziała agencji AFP w czwartek liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

Takie posunięcie zaszkodziłoby Łukaszence i Białorusi bardziej niż Unii Europejskiej, więc przypuszczam, że to blef; nie traktowałabym tych gróźb poważnie, ponieważ w tej sprawie istotne są również interesy Rosji - zaznaczyła Cichanouska.

"Jesteśmy wdzięczni państwom europejskim za niekomunikowanie się z osobą pozbawioną demokratycznego mandatu w swoim kraju, kryminalistą odpowiedzialnym za tak wiele tortur na Białorusi" - dodała liderka białoruskiej opozycji, odnosząc się do Łukaszenki. Migranci są zakładnikami tego reżimu, który używa ich jako "mięsa armatniego" - podkreśliła.

Cichanouska zaznaczyła, że "reżim rozumie tylko argument siły", dlatego "sankcje są przypuszczalnie jedynym narzędziem nacisku ze strony Unii Europejskiej, który może zmienić zachowanie Łukaszenki".

Liderka białoruskiej opozycji rozmawiała z AFP w Berlinie, w którym wysłuchała debaty plenarnej w Bundestagu na temat sytuacji na wschodniej granicy UE z Białorusią. Za cierpienie migrantów na granicy polsko-białoruskiej odpowiada Łukaszenka. Problemem w tej sprawie nie jest Polska, problemem jest Łukaszenka. Polska w tej sytuacji zasługuje na naszą europejską solidarność - zaznaczył podczas posiedzenia niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas.

Łukaszenka zagroził w czwartek, że w odpowiedzi na jakiekolwiek nowe sankcje UE może zablokować transport gazu przesyłanego z Rosji do Europy. 

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Niuniu

    Pani Prezydent - czym zaszkodzi Białorusi zamknięcie tranzytu gazu do Polski i Niemiec? Tak w 2-3 ch zdaniach poproszę. ceny gazu w UE wzrosną? Trza będzie otworzyć NS2? W Polsce stanie produkcja nawozów azotowych? I co jeszcze złego się stanie? A przede wszystkim co złego z tego wydarzy się na Białorusi?

    1. :)

      Żadko się ostatnio wypowiada pani prezydent.A jak już się odezwie,to radzi jak przekręcić śrubę swoim rodakom.

Reklama