• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Chiny: Ogromne złoże gazu łupkowego okazało się większe niż sądzono

Fot. Ed Schipul / Flickr
Fot. Ed Schipul / Flickr

Chiński koncern Sinopec poinformował o rewizji szacunków dotyczących zasobności złoża Fuling, zlokalizowanego w tzw. basenie syczuańskim. To bardzo istotna informacja, ponieważ mowa o pierwszym dużym projekcie komercyjnym związanym z wydobyciem gazu łupkowego.

Zdaniem służb geologicznych Sinopec zasobność złoża wynosi 792,64 mld m3, czyli aż 191,83 mld m3 więcej, niż wcześniej sądzono. Informacja spółki została potwierdzona przez chińskie Ministerstwo Zasobów Naturalnych. 

Powyższe odkrycie doskonale koresponduje z zapowiedziami szefa firmy, który w styczniu zapowiedział, że do 2025 r. Sinopec zamierza podwoić wydobycie gazu łupkowego. Oznaczałoby to osiągnięcie astronomicznego pułapu 13 miliardów metrów sześciennych rocznie.  Tak ambitne plany są z jednej strony odpowiedzią na oczekiwania rządu w Pekinie, z drugiej natomiast próbą wykorzystania dostępnych zasobów.

Całkowite potwierdzone rezerwy gazu w Chinach, którymi dysponuje Sinopec, wynoszą 940,88 mld m3.

Dane za pierwszą połowę roku wskazują na zwiększenie chińskiego wydobycia gazu (w ujęciu całościowym) o ponad 10%. Przełożyło się to na 94 mld m3. Wiele wskazuje również na to, że chiński import skroplonego gazu ziemnego pobije w tym roku kolejny rekord. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest rosnący popyt ze strony odbiorców przemysłowych.

Analitycy szacują, że w całym roku 2020 Chiny sprowadzą 65-57 mln ton skroplonego gazu ziemnego. W porównaniu z rokiem ubiegłym oznacza to wzrost o 10%. Jeśli Państwo Środka utrzyma dotychczasową dynamikę, to do 2022 prawdopodobnie wyprzedzi Japonię i stanie się największym na świecie odbiorcą LNG.

Reklama.
Reklama.

Komentarze