Azerski gaz popłynie do Turcji - podpisano nową umowę

15 października 2021, 14:53
8109795241_19e69ba176_k
Fot. Clara S. / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Turcja podpisała trzyletnią umowę na dostawy gazu z Azerbejdżanu - poinformował Fatih Donmez, minister energetyki cytowany przez Reutersa.

W ramach nowej umowy nad Bosfor popłynie 11 mld m3 gazu, będzie ona obowiązywać do końca 2024 roku. Dostawy będą realizowane przez rurociąg Baku-Tiflis-Erzurum.

Reklama
Reklama

Minister oświadczył, że rozmowy, których celem jest zaspokojenie zimowego wzrostu zapotrzebowania, przebiegają „pozytywnie”: „Władze w krajach, z których sprowadzamy gaz, zadeklarowały, że zwiększą dostawy gazu do Turcji” – powiedział.

Turcja to jeden z największych europejskich importerów gazu ziemnego. W istotnym stopniu jest uzależniona od surowca płynącego z Rosji, Iranu oraz wspomnianego już Azerbejdżanu. Sprowadza również LNG m.in. z takich krajów jak Nigeria oraz Algieria.

Minister energetyki Azerbejdżanu Parviz Shahbazov, którego słowa przywołuje Reuters, powiedział, że Azerbejdżan podpisał nową umowę z Turcją na dostawy gazu ze swojego gigantycznego morskiego złoża Shah Deniz I. W kwietniu zostały one wstrzymane po wygaśnięciu obowiazującego kontraktu.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Niuniu
niedziela, 17 października 2021, 22:39

ciekawy - twa indolencja i brak wiedzy jest naprawdę porażający. Przypomnę Ci, że Rosja sprzedaje całkiem sporo gazu do Rosji. Znacznie wiecej niż Azerbejdżan. A część obecnie kupionego gazu "z Azerbejdżanu" to też gaz Rosyjski. Poczytaj sobie o umowie Rosyjsko-Azerskiej o wymianie gazu między tymi krajami oraz o rosyjskich inwestycjach w azerskie projekty gazowe.

ciekawy
sobota, 16 października 2021, 20:42

Najpierw Chiny kupują LNG z USA za dziesiątki mld USD a teraz Turcja kupuje gaz z Azerbejdżanu. Jakoś nikt nie wpadł na pomysł żeby kupić rosyjski gaz bo najwyraźniej nie podoba im się perspektywa rosyjskiego spekulowania cenami gaz idąca w parze z szantażem UE.

a
wtorek, 19 października 2021, 03:13

A ile Turcja kupuje gazu z Rosji poczytaj

po trzecie sankcje
sobota, 16 października 2021, 15:07

Każdy nierosyjski gaz wrzucony na rynek Turecko-UE mnie cieszy.

Austriak dr inz
sobota, 16 października 2021, 14:54

Jakby nie bylo tranzyt przez Gruzje. A ludy Kaukaskie podobnie jak Armenczycy zawsze z Turkami mieli na pienku. Wczesniej czy pozniej Gruzja przestanie isc Turcji i Ahzarbejdzanowi na reke.

Qwe
niedziela, 17 października 2021, 14:01

A komu ma iść na rękę, Rosji ? Gruzja może istnieć jako państwo tranzytowe, lepsze to od losu biednego wasala Rosji, bo taki żywot wiedzie Armenia.

Austriak dr inz
poniedziałek, 18 października 2021, 09:57

Niektorzy pamietaja ze Rosja uratowala te ludy przed sturczeniem. Tak jak Polska jest zawsze miedzy Niemcami a ludami ruskimi, tak ludy kaukaskie i aryjjskie: Armenczycy, Tadzykowie, Kurdowie,sa w morzu ludow tureckich. Oprzec sie moga tylko na Rosji lub Persji.

Tweets Energetyka24