Reklama

Gaz

Azerski gaz popłynie do Turcji - podpisano nową umowę

Fot. Clara S. / Flickr
Fot. Clara S. / Flickr

Turcja podpisała trzyletnią umowę na dostawy gazu z Azerbejdżanu - poinformował Fatih Donmez, minister energetyki cytowany przez Reutersa.

W ramach nowej umowy nad Bosfor popłynie 11 mld m3 gazu, będzie ona obowiązywać do końca 2024 roku. Dostawy będą realizowane przez rurociąg Baku-Tiflis-Erzurum.

Reklama
Reklama

Minister oświadczył, że rozmowy, których celem jest zaspokojenie zimowego wzrostu zapotrzebowania, przebiegają „pozytywnie”: „Władze w krajach, z których sprowadzamy gaz, zadeklarowały, że zwiększą dostawy gazu do Turcji” – powiedział.

Turcja to jeden z największych europejskich importerów gazu ziemnego. W istotnym stopniu jest uzależniona od surowca płynącego z Rosji, Iranu oraz wspomnianego już Azerbejdżanu. Sprowadza również LNG m.in. z takich krajów jak Nigeria oraz Algieria.

Minister energetyki Azerbejdżanu Parviz Shahbazov, którego słowa przywołuje Reuters, powiedział, że Azerbejdżan podpisał nową umowę z Turcją na dostawy gazu ze swojego gigantycznego morskiego złoża Shah Deniz I. W kwietniu zostały one wstrzymane po wygaśnięciu obowiazującego kontraktu.

Komentarze (4)

 1. ciekawy

  Najpierw Chiny kupują LNG z USA za dziesiątki mld USD a teraz Turcja kupuje gaz z Azerbejdżanu. Jakoś nikt nie wpadł na pomysł żeby kupić rosyjski gaz bo najwyraźniej nie podoba im się perspektywa rosyjskiego spekulowania cenami gaz idąca w parze z szantażem UE.

  1. a

   A ile Turcja kupuje gazu z Rosji poczytaj

 2. Austriak dr inz

  Jakby nie bylo tranzyt przez Gruzje. A ludy Kaukaskie podobnie jak Armenczycy zawsze z Turkami mieli na pienku. Wczesniej czy pozniej Gruzja przestanie isc Turcji i Ahzarbejdzanowi na reke.

  1. Qwe

   A komu ma iść na rękę, Rosji ? Gruzja może istnieć jako państwo tranzytowe, lepsze to od losu biednego wasala Rosji, bo taki żywot wiedzie Armenia.

  2. Austriak dr inz

   Niektorzy pamietaja ze Rosja uratowala te ludy przed sturczeniem. Tak jak Polska jest zawsze miedzy Niemcami a ludami ruskimi, tak ludy kaukaskie i aryjjskie: Armenczycy, Tadzykowie, Kurdowie,sa w morzu ludow tureckich. Oprzec sie moga tylko na Rosji lub Persji.

 3. Niuniu

  ciekawy - twa indolencja i brak wiedzy jest naprawdę porażający. Przypomnę Ci, że Rosja sprzedaje całkiem sporo gazu do Rosji. Znacznie wiecej niż Azerbejdżan. A część obecnie kupionego gazu "z Azerbejdżanu" to też gaz Rosyjski. Poczytaj sobie o umowie Rosyjsko-Azerskiej o wymianie gazu między tymi krajami oraz o rosyjskich inwestycjach w azerskie projekty gazowe.

 4. po trzecie sankcje

  Każdy nierosyjski gaz wrzucony na rynek Turecko-UE mnie cieszy.