Gaz

131 mln zł na budowę węzła gazowego w Strachocinie

Fot.: wikimedia.commons.org
Fot.: wikimedia.commons.org

Ponad 131 mln zł będzie kosztowała budowa węzła gazowego w Strachocinie. Gaz - System poinformował w poniedziałek o podpisaniu umowy budowy węzła, który jest kluczowym elementem korytarza gazowego Północ - Południe.

"Dzięki węzłowi w Strachocinie w woj. podkarpackim możliwe będzie elastyczne sterowanie przepływami gazu na południu Polski, w tym także eksport do naszych sąsiadów. Rozbudowa krajowej sieci przesyłowej przez Gaz - System tworzy infrastrukturę umożliwiającą funkcjonowanie w przyszłości hubu gazowego" - czytamy w komunikacie operatora.

Gaz - System przypomniał, że w tym regionie buduje się gazociągi Hermanowice-Strachocina, Strachocina-Pogórska Wola, Pogórska Wola-Tworzeń, czy interkonektory Polska-Słowacja i Polska-Ukraina. Jak podkreślono, inwestycje te zwiększą dostępność gazu ziemnego.

W komunikacie wyjaśniono, że zakres inwestycji obejmuje budowę nowego węzła rozdzielczo-pomiarowego Strachocina i gazociągu o średnicy 700 mm, łączącego projektowany węzeł z istniejącym już węzłem Strachocina. Budowany węzeł oraz układ gazociągów ma być przystosowany do dwukierunkowego, czyli rewersyjnego przesyłu gazu, co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa dostaw.

Nowa infrastruktura gazowa zostanie połączona z projektowanymi gazociągami wysokiego ciśnienia: DN 700 Hermanowice-Strachocina, DN 1000 Strachocina-Pogórska Wola i DN 1000 Strachocina-Granica RP. Zamontowane zostaną uniwersalne śluzy nadawczo-odbiorcze, służące do tłokowania wspomnianych gazociągów.

Gaz - System poinformował, że wykonawcą robót budowlanych będzie firma Control Process zaś nadzór inwestorski nad budową węzła będzie sprawowała firma SGS Polska. Zakończenie prac jest planowane w 2021 r.

GAZ-System jest największym operatorem gazociągów przesyłowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie spółka jest zaangażowana w działania na rzecz integracji i rozwoju rynku gazu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz Morza Bałtyckiego. W ramach programu inwestycyjnego 2015-2025 GAZ-System planuje wybudować ponad 2 tys. km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Właścicielem 100 proc. akcji spółki jest Skarb Państwa.

Źródło:
PAP

Komentarze