Reklama

Gaz

Gaz-System uruchomił laboratorium wzorcowania gazomierzy na wysokim ciśnieniu

Fot. Gaz-System
Fot. Gaz-System

Dotychczas wzorcowanie gazomierzy na wysokim ciśnieniu było możliwe jedynie poza granicami Polski. Dzięki nowemu laboratorium w Hołowczycach GAZ-SYSTEM będzie świadczył tego typu usługi  na terenie kraju.

„Laboratorium umożliwi wyznaczanie charakterystyki gazomierzy przy określonym ciśnieniu wzorcowania, najbardziej zbliżonym do ciśnienia, przy jakim gazomierz pracuje. Tym samym zapewnimy zwiększenie dokładności rozliczeń z tytułu przesyłanego gazu. – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes GAZ-SYSTEM. – LWG to również szansa na szerszą współpracę nauki i biznesu. Będziemy prowadzić działalność badawczo-rozwojową, związaną z pomiarami ilości gazu.” – dodał Zawartko. 

Zobacz także: Krótka historia pewnego gazoportu [KOMENTARZ]

W związku z wejściem w życie Rozporządzenia*, prawnej kontroli metrologicznej podlegają wyłącznie gazomierze, o maksymalnym strumieniu objętości  Qmax=100m3/h i pracującym w sieci gazowej o  maksymalnym ciśnieniu roboczym nie przekraczającym 0,5 MPa.

Nadzór nad  pozostałymi gazomierzami  pozostał w gestii branży gazowniczej. Dlatego też GAZ-SYSTEM pracuje nad ustanowieniem własnych zasad nadzoru metrologicznego.

W Polsce nie było dotychczas stanowiska, na którym możliwe było wzorcowanie gazomierzy przy ciśnieniu roboczym. Obecnie jest to już możliwe w Hołowczycach (woj. mazowieckie), w których GAZ-SYSTEM otworzył pierwsze w Polsce Laboratorium Wzorcowania Gazomierzy (LWG).

Zobacz także: „Energetyczny Houdini”: gaz z szelfu norweskiego dla Ukrainy bez Baltic Pipe? [KOMENTARZ]

Stanowisko wzorcowania gazomierzy może pracować zarówno w trybie otwartym, jak i zamkniętym. W pierwszym przypadku gaz pobierany jest, a potem oddawany do sieci gazowej w związku z bliskim sąsiedztwem Tłoczni Gazu Hołowczyce. W drugim z kolei przepływ wymuszany jest przez specjalną sprężarkę.  

Korzyści z pracy w obu trybach są następujące:

  • możliwość ustawienia dowolnego ciśnienia do wartości aktualnie dostępnego w sieci gazowej,
  • niezależność przepływu gazu w stanowisku podczas pracy w trybie zamkniętym od strumienia objętości gazu w sieci,
  • łatwiejsza stabilizacja ciśnienia i temperatury, czyli głównych parametrów od których zależy proces.

Na czym polega  wzorcowanie gazomierzy?

„Przedstawiając proces obrazowo, polega on na wymuszeniu przepływu tej samej ilości gazu ziemnego przez gazomierz badany i wzorcowy, a następnie określeniu różnicy pomiędzy wskazaniem gazomierza wzorcowego, a gazomierza badanego. Dzięki temu procesowi można wyznaczyć charakterystykę gazomierza badanego w warunkach jego późniejszej pracy.” – powiedziała Aneta Korda-Burza,  dyrektor Pionu Laboratoriów w GAZ-SYSTEM. 

Koszt inwestycji wyniósł prawie 30 mln zł – ok. 30 proc. tej kwoty zostało sfinansowane 
z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W LWG pracuje 8 osób. Dla gminy Sarnaki budowa laboratorium oznacza, że do budżetu gminy będzie wpływać każdego roku podatek od nieruchomości w wysokości 2 proc. od wartości nakładów inwestycyjnych.

W ramach GAZ-SYSTEM działają dwa laboratoria: Laboratorium Pomiarów Jakości Gazu – 
w Pogórskiej Woli  (woj. małopolskie) oraz Laboratorium Wzorcowania Gazomierzy –
w Hołowczycach.

Zobacz także: Wiceprezes Gaz-System dla Energetyka24: Do końca października "konkretne oferty" na Baltic Pipe

kn/Gaz-System

Reklama

Komentarze

    Reklama