Reklama

Gaz

Gaz System przedstawił wstępne parametry gazoportu w Zatoce Gdańskiej

Paweł Jakubowski, Dyrektor Pionu Rozwoju Gaz System, poinformował podczas konferencji „LNG w Polsce i Europie 2016”, o wstępnych założeniach projektu pozyskania przez Polskę drugiego terminala LNG. Patronat nad wydarzeniem objęła Energetyka24.com.

Według prezentacji menadżera drugi terminal LNG mógłby się pojawić w Polsce jako uzupełnienie gazoportu w Świnoujściu w przypadku fiaska budowy gazociągu Baltic Pipe na norweski gaz (rentowność rury jest cały czas analizowana, według wstępnych założeń będzie ona opłacalna). Zdaniem Jakubowskiego to jednak alternatywny plan rozwoju tzw. Korytarza Północnego, a podstawowy zakłada budowę łącznika z Danią.

Przepustowość pływającego gazoportu (FSRU) w Zatoce gdańskiej miałaby się wahać pomiędzy 4,5-10 mld m3 rocznie. Zbiornik na statku miałby 170 tys. m3. Jednostka świadczyłaby usługi regazyfikacyjne, przeładunkowe i magazynowania. Nie poinformowano czy terminal zostałby kupiony czy wydzierżawiony.

Dyrektor Pionu Rozwoju Gaz System podkreślił, że w niedługim czasie spółka przedstawi bardziej wyczerpujące dane na temat FSRU. 

Zobacz także: Prezes Gaz System dla Energetyka24.com: zbudujemy polski hub. „Zainteresowanie producentów i klientów"

 

Komentarze