Reklama

Portal o energetyce

Energia z promieni słońca popłynie z Kawęczyna

Autor. PGNiG Termika

Na terenie Ciepłowni Kawęczyn powstała farma fotowoltaiczna o mocy 1MWe. Blisko 2 hektary pokryły panele produkujące czystą słoneczną energię.

Reklama

To pierwszy tak duży projekt realizowany przez PGNiG Termika SA w obszarze budowy farm fotowoltaicznych. – Mamy już pewność, że produkowana przez farmę energia znajdzie się w krajowej sieci – mówi Wiceprezes Zarządu Jakub Kowaleczko. – Roczny wolumen produkcji wyniesie minimum 975 MWh i będzie to pierwsze tak duże bezemisyjne źródło energii w stolicy..

Reklama

Obecnie trwają prace związane z budową linii przyłączeniowej. Warszawska farma fotowoltaiczna Termiki rozpocznie pracę w sieci Stoen Operator pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku.

Czytaj też

Wykonawcą farmy było konsorcjum firm w składzie: Elektromontaż Wschód (lider), Elserwis i Pracownia Projektowa Enspro. Instalacja na terenie Ciepłowni Kawęczyn to kolejna inwestycja TERMIKI w energetykę słoneczną. Niedawno GK PGNiG Termika zbudowała na parkingu dla samochodów osobowych przy Elektrociepłowni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju stację ładowania pojazdów elektrycznych wraz z instalacją fotowoltaiczną. Moc wiaty solarnej wynosi 30 kW. Z punktu ładowania pojazdów mogą obecnie korzystać pracownicy i goście PTEP. Po wyborze operatora stacja zostanie udostępniona komercyjnie pozostałym użytkownikom elektryków.

Reklama

Te wszystkie inwestycje stanowią składową otwarcia się całej Grupy Kapitałowej PGNiG Termika na zwiększanie obecności OZE w miksie paliwowym. (PGNiG Termika)

Reklama

Komentarze

    Reklama