- WIADOMOŚCI
Włocławek stawia na atom. OSGE chce zbudować tam nawet 6 SMR-ów
Włocławek i Orlen Synthos Green Energy podpisały porozumienie określające zasady współpracy przy projekcie budowy małych modułowych elektrowni jądrowych z reaktorami BWRX-300. Inwestycja zakłada budowę do sześciu reaktorów na terenie Włocławka.
Jak przekazano w komunikacie, porozumienie obejmuje m.in. współpracę w zakresie komunikacji społecznej, działań edukacyjnych oraz wymiany informacji dotyczących procesu inwestycyjnego. We Włocławku ma powstać także lokalne centrum informacyjne, w którym mieszkańcy będą mogli uzyskać wiedzę o projekcie i energetyce jądrowej.
Jest porozumienie miasta z OSGE
Prezydent Włocławka Krzysztof Kukucki ocenił, że inwestycja może być „epokową szansą” dla miasta i regionu, wskazując na znaczenie stabilnych cen energii i ciepła oraz zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Włocławka. Wiceprezes zarządu OSGE Bartosz Fijałkowski podkreślił z kolei, że projekt we Włocławku jest dla spółki inwestycją numer jeden w Polsce.
OSGE poinformowała, że prowadzi zaawansowane działania przygotowawcze. Spółka celowa BWRX-300 Włocławek posiada decyzję zasadniczą ministra energii oraz postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska określające zakres raportu oddziaływania na środowisko. Trwają badania środowiskowe i lokalizacyjne, które mają poprzedzić złożenie wniosku o zezwolenie na budowę.
Według spółki jeden reaktor BWRX-300 może oznaczać ponad 8 mln zł dochodu z PIT, 80 mln zł z CIT i ponad 360 tys. zł z podatku od nieruchomości rocznie, a także bezpośrednie zatrudnienie dla blisko 200 osób.
