Reklama

Portal o energetyce

Energa Invest przeprowadzi konsultacje ws. Kanału Jamneńskiego

Fot. www.energa.pl
Fot. www.energa.pl

Należąca do Grupy Energa, spółka Energa Invest przeprowadzi konsultacje społeczne dotyczące przebudowy węzła wodnego na Kanale Jamneńskim. Spotkania z przedstawicielami koncernu odbędą się 3 grudnia w Koszalinie oraz 7 grudnia br. w Mielnie.

Spółka Energa Invest jest odpowiedzialna za opracowanie koncepcji przebudowy Kanału Jamneńskiego. Jej plan został przekazany Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie. Koncepcja ta zawiera jeden wariant naprawczy oraz trzy kompleksowe warianty tzw. koncepcji właściwej. Dokumenty przedstawiają rozwiązania problemów z dotychczasowym funkcjonowaniem węzła wodnego na Kanale, w tym z brakiem możliwości przepływania jednostek turystycznych pomiędzy jeziorem Jamno a Morzem Bałtyckim.

Warianty i koncepcje

W wariancie naprawczym przedstawionym w lipcu 2019 r. przewidziano zastąpienie dwóch par wrót - zasuwami płaskimi sterowanymi ręcznie i wykonanie quasiprzepławki komorowej dla ryb w miejscu pozostałych dwóch par wrót.

- Wariant pierwszy koncepcji właściwej przewiduje automatyzację obsługi wykonanych w wariancie naprawczym zasuw oraz budowę śluzy i przepławki szczelinowej, w miejscu quasiprzepławki przewidzianej w wariancie naprawczym- mówi dr inż. Jan Haftka, Dyrektor Biura Projektów Hydrotechnicznych i OZE spółki Energa Invest. - Wariant drugi zakłada usunięcie obecnie istniejących wrót sztormowych oraz wybudowanie śluzy dla jednostek pływających w morskiej części Kanału, przepławki szczelinowej, zewnętrznego portu morskiego oraz portu wewnętrznego pomiędzy mostem drogowym a jeziorem wraz z przebudową mostu. Wariant trzeci, podobnie jak wariant drugi, przewiduje usunięcie wrót sztormowych i wykonanie przepławki szczelinowej. Ponadto wariant ten zakłada wybudowanie portu pełnomorskiego, przebudowę mostu oraz wykonanie śluzy dla jednostek pływających w tej samej lokalizacji co przewidziany do przebudowy most.

Konsultacje społeczne

Konsultacje społeczne w sprawie wariantów odbędą się 3 grudnia 2019 w Koszalinie oraz 7 grudnia 2019 w Mielnie. Dokładne informacje można znaleźć na stronie internetowej spółki Energa Invest.

Spotkania mają charakter otwarty, co oznacza, że może w nich uczestniczyć każdy zainteresowany. Oba będą miały taki sam plan i zostaną na nich przedstawione te same informacje na temat zaproponowanych zmian. W trakcie każdego ze spotkań przedstawione będą szczegóły trzech przygotowanych wariantów koncepcji przebudowy węzła wodnego na Kanale Jamneńskim oraz założenia wariantu naprawczego. Podczas dyskusji przewidzianej w czasie spotkań będzie istniała możliwość zadawania pytań dotyczących zaproponowanych wariantów, zarówno projektantom Energi Invest jak i obecnym na spotkaniu ekspertom. Każdy z uczestników spotkania, na jego zakończenie, będzie miał możliwość oddania głosu na wybrany przez siebie wariant oraz zgłoszenia uwag lub wniosków na rozdawanych podczas spotkań formularzach. Po zakończonych konsultacjach i wyborze wariantu ostatecznego informacja o wybranym rozwiązaniu zostanie zamieszczona na stronach internetowych Energi Invest oraz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. (Energa)

Reklama

Komentarze

    Reklama