Reklama

Elektromobilność

Elektryczny układ przeniesienia napędu Bosch eAxle

Fot. Bosch Polska
Fot. Bosch Polska

Firma Bosch zaprezentowała elektryczny układ przeniesienia napędu na osie (eAxle) podczas targów North American International Auto Show (NAIAS) w Detroit.

Układ napędowy dla pojazdów elektrycznych i hybrydowych składa się obecnie z pojedynczych podzespołów. Natomiast w przyszłości, elektryczny układ przeniesienia napędu na osie firmy Bosch połączyć ma w jednej obudowie przekładnię główną, silnik elektryczny oraz elektronikę mocy.

Zaproponowane przez Boscha rozwiązanie redukować ma stopień złożoności elektrycznego układu przeniesienia napędu oraz pozwolić na oszczędność nawet 10 proc. na gabarytach i masie. Sprawiać ma również, że układ stanie się bardziej efektywny i ekonomiczny. Dzięki temu, podczas produkcji można zrezygnować na przykład z wielu wtyczek, kabli, uszczelek i podpór. Cała konstrukcja jest tak zaprojektowana, że układ daje się skalować. Dzięki temu ma on być dużo bardziej opłacalny dla producentów samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Czytaj też: Wiceminister Tobiszowski: Ustawa o elektromobilności jest już po konsultacjach

Wykorzystując technologię Boscha, można efektywnie regulować ogrzewanie i chłodzenie w pojeździe elektrycznym oraz zwiększyć nawet o 25 procent zasięg pojazdu, przede wszystkim w warunkach zimowych, co zapewnia stacja thermo-management, czyli zarządzanie temperaturą. Koncepcja zarządzania temperaturą w samochodach elektrycznych umożliwiać ma energooszczędne oraz ekonomiczne ogrzewanie zimą i chłodzenie latem.

  

Komentarze