• Partner główny
    Logo Orlen

Elektromobilność

Wyniki BMW słabsze m.in. przez inwestycje w elektryfikację

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Niemiecki koncern motoryzacyjny BMW odnotował w II kw. 2019 r. spadek zysku operacyjnego o 20-proc. Powodem słabszych wyników firmy były zawirowania na rynku walutowym i rosnące nakłady na elektryfikację produkowanych samochodów - podała w środę agencja Reutera. 

Bawarski koncern poinformował, że zysk operacyjny (EBIT) spadł w okresie kwiecień-czerwiec do 2,2 mld euro. Jako główną przyczynę wskazano przygotowania do zaostrzenia europejskich norm emisji CO2 od 2020 r. 

Aby sprostać nowym wymaganiom, BMW zwiększyło inwestycje w nieruchomości, fabryki i wyposażenie o 39 proc. Ma to pozwolić na uruchomienie bardziej elastycznych linii produkcyjnych przystosowanych zarówno do modeli z napędami spalinowymi, jak i elektrycznymi.

Sprzedaż samochodów BMW w drugim kwartale 2019 r. wzrosła o 1,5-proc. Mimo to marża operacyjna w oddziale motoryzacyjnym producenta luksusowych pojazdów spadła do 6,5 proc. z 8,6 proc. w analogicznym okresie rok wcześniej.  

Koncern utrzymał wcześniejsze przewidywania, zgodnie z którymi w 2019 r. spodziewa się nieznacznego wzrostu liczby dostaw pojazdów marki przy jednoczesnym spadku zysku operacyjnego grupy oraz marży EBIT w oddziale motoryzacyjnym rzędu 4,5-6,5 proc. 

Swoje prognozy utrzymały również grupy Fiat Chrysler Automobiles (FCA) i Volkswagen, natomiast Daimler obniżył oczekiwania.  

Jak wskazała agencja Reutera, na rynku motoryzacyjnym cieniem kładą się międzynarodowe napięcia handlowe negatywnie wpływające na popyt i zaufanie nabywców - szczególnie w Chinach. (PAP)

Komentarze