Reklama

Elektromobilność

Wodorowy Renault ma wejść na rynek do końca 2019 roku

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Francuski koncern motoryzacyjny Renault do końca 2019 r. wprowadzi na rynek wersję małego pojazdu dostawczego Kangoo z napędem wodorowym - podała we wtorek agencja Bloomberga. Rok później producent planuje dodać do oferty również wodorową wersję modelu Master.

Wodorowe wersje Renault Kangoo i Renault Master (duży pojazd dostawczy) będą oferować nawet trzykrotnie większy zasięg niż modele elektryczne z napędem bazującym na bateriach litowo-jonowych. Użytkownicy będą mogli również liczyć na znaczne szybsze tankowanie, które pozwala na uzupełnienie baku do pełna w 5-10 minut - zapewnia producent. Cena wodorowego Kangoo będzie wynosić od 48,3 tys. euro przy zasięgu 370 kilometrów.

Jak zauważył Bloomberg, francuski koncern dołączył do grona innych producentów, m.in. Toyoty i Hyundaia, którzy decydują się na produkcję pojazdów dostawczych z napędem wodorowym, mimo że przemysł wciąż w większym stopniu wspiera technologię litowo-jonową.

Nowe normy emisji spalin sprawiają, że europejscy producenci samochodów wprowadzają na rynek coraz więcej modeli zero- lub niskoemisyjnych. Podczas gdy wielu priorytetowo traktuje pojazdy z napędem bateryjnym, producenci tacy jak niemiecki BMW od lat inwestują w samochody napędzane ogniwami paliwowymi - zauważyła agencja.

Technologia wodorowa pozwala na emitowanie wyłącznie pary wodnej, ale wciąż wiąże się z szeregiem problemów, w tym wysokimi kosztami, skomplikowanym magazynowaniem paliwa i brakiem infrastruktury.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama