Reklama

Elektromobilność

Wodór paliwem zasilającym olimpijski znicz w Tokio

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Organizatorzy letnich igrzysk w Tokio ogłosili w piątek, że znicz olimpijski będzie zasilany wodorem. To pierwszy raz w historii, kiedy wykorzystane zostanie alternatywne paliwo - podał Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) podczas sesji generalnej.

Organizatorzy chcą, aby wodór na olimpijskie potrzeby produkowany był w fabryce w mieście Namie, znajdującym się w prefekturze Fukushima. Miasto było w 2011 roku ewakuowane w związku z trzęsieniem ziemi i wywołaną przez nie awarią pobliskiej elektrowni atomowej.

Wodór ma być też wykorzystany do zasilania dużej części pojazdów obsługujących wydarzenia olimpijskie w stolicy Japonii. Ok. 90 proc. z 3,7 tys. egzemplarzy ma mieć napędy elektryczne. Około 500 z nich napędzanych będzie wodorem.

Trzęsienie ziemi z 11 marca 2011 roku miało siłę ponad 9 w skali Richtera i spowodowało katastrofalne w skutkach tsunami. Straty materialne tuż po katastrofie szacowano na ponad 200 mld dolarów. Organizatorzy olimpiady chcą pokazać, jak od tego czasu kraj został odbudowany.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama