Reklama

Elektromobilność

Wielka Brytania: zakaz sprzedaży ciężarowych samochodów spalinowych od 2040 roku

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Wielka Brytania zabroni sprzedaży nowych ciężkich pojazdów ciężarowych z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi od 2040 r. w ramach szerszego pakietu zielonych inicjatyw mających na celu osiągnięcie zerowej emisji netto ze wszystkich form transportu dziesięć lat później.

Rząd premiera Borisa Johnsona, przygotowując się do zwołania Konferencji Klimatycznej ONZ, znanej jako COP26, w Szkocji jeszcze w tym roku, dąży do podniesienia brytyjskich referencji w zakresie ochrony środowiska.

Rząd powiedział, że zabroni sprzedaży mniejszych ciężarówek z silnikiem diesla od 2035 roku, a większych o masie ponad 26 ton od 2040 roku lub wcześniej, jeśli to możliwe.

Określa również plany utworzenia zerowej sieci kolejowej netto do 2050 r. i zapewnienia zerowych emisji netto z krajowego lotnictwa do 2040 r.

„Dekarbonizacja to nie tylko jakiś proces technokratyczny. Chodzi o to, jak upewniamy się, że transport kształtuje jakość życia i gospodarkę w dobry sposób” – powiedział sekretarz ds. transportu Grant Shapps.

„Nie chodzi o powstrzymanie ludzi przed robieniem rzeczy: chodzi o robienie tych samych rzeczy w inny sposób” - dodał. 

Podczas gdy światowe mocarstwa próbują obniżyć emisje dwutlenku węgla poprzez wysłanie silnika spalającego paliwa kopalne na śmietnik historii, Wielka Brytania już zobowiązała się do zakazu sprzedaży nowych samochodów z silnikami wysokoprężnymi i benzynowymi od 2030 roku.

Reklama
Reklama

W kwestii lotnictwa rząd poinformował, że rozpoczyna konsultacje w celu osiągnięcia celu zerowej emisji netto do 2050 r., wraz z „planem działania, w jaki sposób można to osiągnąć – zapewniając, że każdy może nadal latać na wakacje, wizyty u rodziny bez przyczyniania się do zmiana klimatu."

Komentarze