Elektromobilność

Toyota zaprezentuje małe miejskie pojazdy elektryczne

Fot.: MaxPixel
Fot.: MaxPixel

Linię niewielkich pojazdów o napędzie elektrycznym, zaprojektowanych do poruszania się na niewielkich dystansach i przeznaczonych między innymi dla osób starszych zaprezentuje Toyota podczas zbliżającej się wystawy Tokyo Moto Show - zapowiada serwis Automotive News.

Producent ma pokazać kilka modeli - od dwumiejscowego mini samochodu, którego sprzedaż w Japonii ma się rozpocząć w przyszłym roku, przez skuter, po trójkołową elektryczną hulajnogę.

Dwuosobowy "ultrakompaktowy" samochód według koncernu jest już gotowy do produkcji. Został zaprojektowany do codziennych przejazdów na krótkich dystansach, dla osób starszych, świeżo upieczonych kierowców czy krążących po mieście sprzedawców.  Na w pełni naładowanej baterii będzie mieć zasięg do 100 km i osiągać prędkość do 60 km na godzinę - zapowiada producent.

"Chcemy stworzyć rozwiązanie, które będzie wspierać starzejące się społeczeństwo Japonii i zapewni swobodę poruszania się ludziom na wszystkich etapach życia" - oświadczył szef firmy ds. rozwoju Akihiro Yanaka. Podkreślił, że nowy pojazd nie tylko zapewni użytkownikom większą autonomię, ale także zajmie mniej miejsca, będzie cichszy i mniej szkodliwy dla środowiska.  

Według Automotive News mini samochód i inne zapowiadane modele, jak skuter czy elektryczny holownik wózka inwalidzkiego, to część planu Toyoty, która chce stworzyć całościowy model biznesowy, obejmujący leasing i sprzedaż używanych pojazdów elektrycznych, a także ich serwisowanie i recykling. Jak tłumaczą przedstawiciele koncernu, celem jest promocja takich pojazdów i zmniejszenie kosztów.  

Poza wąskim dwumiejscowym samochodem Toyota planuje także produkcję jego szerszej wersji, która mogłaby mieć zastosowania bardziej "biznesowe" - jako biuro na kółkach, miejsce do pracy, jedzenia, spania - i przemieszczania się. Pojazd mógłby być także wykorzystywany do regularnych dojazdów na krótkich dystansach.

Dopełnieniem oferty ma być skuter, hulajnoga oraz zaczep do wózka inwalidzkiego, dzieki któremu można go podłączyć do silnika elektrycznego. Hulajnoga, o zasięgu do 15 km, będzie dostępna w 2020 roku. Dwa pozostałe urządzenia - w 2021 roku - podał serwis.

Wystawa motoryzacyjna Tokyo Motor Show potrwa od 24 października do 4 listopada.

Źródło:
PAP

Komentarze