• Partner główny
    Logo Orlen

Elektromobilność

Toyota opracowuje elektryczną ciężarówkę z myślą o rynku amerykańskim

Japoński koncern Toyota Motor i jego spółka zależna Hino Motor zapowiedziały opracowanie napędzanego elektrycznie pojazdu ciężarowego o dużej ładowności. Maszyna powstaje z myślą o rynku północnoamerykańskim.

Producent samochodów z prefektury Aichi nie podał szczegółów na temat planowanej nowej elektrycznej ciężarówki za wyjątkiem tego, że zostanie ona opracowana we współpracy z Hino Motor - oddziałem Toyoty specjalizującym się w pojazdach ciężarowych - i kierowana będzie przede wszystkim dla nabywców z Ameryki Północnej. 

Jak zauważa Reuters, to kolejny niskoemisyjny samochód ciężarowy opracowywany przez Toyotę. Wcześniej w tym roku koncern spod Nagoi zapowiedział opracowanie 25-tonowej ciężarówki Klasy 8 z napędem na wodorowe ogniwa paliwowe. Wersja demonstracyjna maszyny ma zostać ukończona w pierwszej połowie 2021 r. 

Toyota to kolejny w ostatnim czasie producent samochodów decydujący się na inwestycje w zelektryfikowane pojazdy ciężarowe wobec zaostrzania norm emisji spalin w kolejnych krajach. Zainteresowanie niskoemisyjnymi ciężarówkami wyrażały wcześniej już m.in. Daimler oraz Volvo. Swoich sił w tym sektorze próbują także start-upy, takie jak szwedzka Volta, współpracujący z Fordem Rivian czy będąca obecnie przedmiotem kontrowersji firma Nikola, która nadal negocjuje warunki zapowiedzianego jeszcze we wrześniu partnerstwa i częściowego przejęcia przez General Motors.

Pod koniec września gubernator Kalifornii Gavin Newsom ogłosił zamiar zakazania w tym najludniejszym amerykańskim stanie sprzedaży nowych samochodów osobowych i ciężarowych z silnikami spalinowymi od 2035 r. Szczegółowe przepisy w tej sprawie opracowuje Kalifornijska Rada ds. Zasobów Powietrza (CARB). Plan ten skrytykowały administracja urzędującego prezydenta USA Donalda Trumpa oraz grupa interesów reprezentująca duże firmy motoryzacyjne (w tym Toyotę). (PAP)

Źródło:
PAP

Komentarze