Reklama

Elektromobilność

Tesla zrealizowała plan produkcyjny Modelu 3

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Amerykański koncern motoryzacyjny Tesla w trzecim kwartale 2018 r. wyprodukował 53 tys. elektrycznych sedanów Model 3 i prawie 27 tys. pojazdów Model S i Model X. Firma wywiązała się tym samym z sierpniowych zapowiedzi - podała we wtorek agencja Associated Press.

Od początku czerwca do końca września firma zarządzana przez Elona Muska wyprodukowała 80 tys. pojazdów, a więc o 50 proc. więcej niż w drugim kwartale roku. Zarazem tylko przez ostatnie trzy miesiące firma dostarczyła do klientów 83,5 tys. pojazdów.

Jeszcze w sierpniu Tesla zapowiadała, że do końca kwartału zakłady firmy opuści od 50 tys. do 55 tys. nowych sedanów Model 3. AP podkreśla, że zrealizowany wynik na poziomie 53 tys. pojazdów jest blisko dwukrotnie lepszy wynik niż w okresie od kwietnia do końca czerwca. Firma wywiązała się również z wcześniejszych zapowiedzi dotyczących produkcji luksusowych samochodów S i X. Tesla utrzymała dla tych modeli całoroczny cel produkcyjny na poziomie 100 tys. pojazdów.

Mimo pozytywnych wyników produkcji notowania spółki na amerykańskiej giełdzie NasdaqGS odnotowały we wtorek spadek o ok. 1,5 proc. względem kursu otwarcia - z 313,95 dolarów do ok. 306 dol. za walor. Firma nadal mierzy się ze znacznymi wahaniami cen akcji po postępowaniu ze strony amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych (SEC) przeciwko działaniom Elona Muska, który miał wprowadzić inwestorów w błąd sierpniowymi zapowiedziami wycofania spółki z giełdy.

W myśl ogłoszonego w sobotę porozumienia z SEC Musk pozostał dyrektorem generalnym spółki, jednak musiał ustąpić ze stanowiska prezesa rady nadzorczej i zapłacić grzywnę w wysokości 20 mln dolarów. Podobną karę zapłaciła również sama firma, która zobowiązała się ponadto do wyznaczenia dwóch nowych niezależnych dyrektorów oraz ograniczenia komunikacji swojego szefa z inwestorami.

jw/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama