Elektromobilność

Tesla z zyskiem i wzrostem cen akcji

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Tesla ogłosiła, że w trzecim kwartale br. odnotowała zysk w wysokości 143 mln dolarów na co szybko zareagowała giełda; cena akcji firmy wzrosła w środę o 20 proc. do poziomu 306 dolarów. W pierwszej połowie roku producent samochodów elektrycznych zanotował stratę rzędu 1,1 mld dolarów.

Dzięki pozytywnemu wynikowi za trzeci kwartał kurs giełdowy spółki odrobił większość strat z pierwszej połowy roku, kiedy to zaliczył spadek o 23 proc. Jak podkreślają media wyniki za kwartał lipiec-wrzesień były zaskoczeniem zarówno dla inwestorów jak i analityków, którzy prognozowali kolejne straty. Ankietowani przez FactSet eksperci szacowali, że trzeci kwartał firma zamknie na minusie kwotą ok. 253 mln dolarów.

Szef Tesli Elon Musk zapowiedział, że w 2019 roku sprzeda co najmniej 360 tys. samochodów. Aby tego dokonać musi w ostatnich trzech miesiącach dostarczyć ok. 105 tys. egzemplarzy. W rekordowym trzecim kwartale odbiorcy otrzymali 97 tys.

Należy pamiętać, że w trzecim kwartale 2018 roku firma odnotowała zysk 311 mln dolarów. Tym samym dochód netto w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku spadł o 54 proc. Agencja Associated Press ocenia, że zysk w trzecim kwartale br. odnotowano dzięki zdecydowanemu ograniczeniu kosztów. Wydatki operacyjne spadły w trzecim kwartale br. o 16 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Komentując ostatnie osiągnięcia finansowe Tesli Musk zapowiedział, że podejmie wszelkie niezbędne kroki aby zrealizować długofalowe założenia spółki.

Od 2010 roku kiedy Tesla dokonała pierwszej oferty publicznej (IPO) firma odnotowała 5,5 mld dolarów strat.

Źródło:
PAP

Komentarze