Reklama

Elektromobilność

Tchórzewski: ogólnopolska sieć punktów ładowania samochodów elektrycznych do 2021r.

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

W ciągu najbliższych dwóch lat - do 2021 roku - w Polsce powstanie sieć punktów ładowania samochodów elektrycznych, pozwalająca na swobodne poruszanie się autem elektrycznym po kraju - zadeklarował we wtorek minister energii Krzysztof Tchórzewski.

"W ciągu najbliższych dwóch lat w Polsce będzie sieć punktów ładowania samochodów elektrycznych. Kto zechce do Polski przyjechać w 2021 roku, będzie mógł się swobodnie poruszać po całym kraju i zawsze znajdzie miejsce, jeżeli mu się rozładuje bateria, gdzie będzie mógł ją naładować" - zapewnił szef resortu energii podczas jednej z dyskusji towarzyszących szczytowi klimatycznemu COP24 w Katowicach.

"Praktycznie - myślę, że już w 2020 roku (kierowca) będzie mógł się poruszać; niektóre trasy główne są już do tego przystosowywane" - dodał minister, wymieniając stworzenie sieci punktów ładowania wśród priorytetów i podstaw rozwoju polskiej elektromobilności.

"Mogę obiecać, że w 2021 r. zostaną stworzone warunki ku temu, żebyśmy mogli to zadanie wykonać. W tej sprawie prowadzimy już konkretne rozmowy, żeby tak się stało" - mówił Tchórzewski.

Rozwój elektromobilności zaliczył do priorytetów obecnego rządu. "Dążymy do tego, żeby elektromobilność, z punktu widzenia technologicznego, w możliwie szybkim czasie stała się w Polsce faktem (...). Podchodzimy do tego bardzo poważnie" - powiedział.

Minister energii przypomniał, że transport odpowiada za ponad 20 proc. emisji gazów cieplarnianych, z czego znaczna część pochodzi z przewozów drogowych.

Tchórzewski ocenił, że stworzono już ramy prawne dla rozwoju elektromobilności, od początku przyszłego roku zaś działania w tej dziedzinie będą finansowane także z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

Przygotowywane są kolejne regulacje prawne w tej dziedzinie - m.in. powstanie nowy zawód - ładowacz aut elektrycznych, ustalone zostaną także zasady sprzedaży energii do ładowania samochodów na zasadzie usługi.

ML/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama