Reklama

Elektromobilność

Rewolucja w Kalifornii. Władze zakazują samochodów spalinowych

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Władze Kalifornii podjęły decyzję o wprowadzeniu zakazu sprzedaży nowych samochodów spalinowych od roku 2035.

Gubernator Gavin Newsom zdecydował się na krok, który wzbudził wiele dyskusji. Podpisując dekret zakazujący sprzedaży nowych samochodów spalinowych od roku 2035 uczynił Kalifornię pierwszym stanem, który wprowadził tak surowe regulacje. To poważny wstrząs także dla przemysłu samochodowego, który i tak stoi w obliczu transformacji związanej z wykorzystywaniem czystszej energii. 

Bloomberg zauważa, że obecnie większość zysków branży w USA pochodzi ze sprzedaży spalinowych SUV-ów oraz pickupów. Równocześnie firmy inwestują miliardy dolarów w elektryfikację swojej oferty samochodów. Analitycy agencji dodają, że presję wzmacniają również „depczące im po piętach” startupy - jak np. Rivian Automotive.

Do zapowiedzi gubernatora należy podchodzić z pewną rezerwą. W pierwszej połowie bieżącego roku samochody elektryczne stanowiły mniej niż 8% wszystkich pojazdów rejestrowanych w Kalifornii. Zmiana tego stanu rzeczy w ciągu piętnastu lat będzie sporym wyzwaniem. Zwłaszcza, że podpisany dokument nie określa sposobu, w jaki władze zamierzają egzekwować zakaz. Analitycy zwracają uwagę, że przykłady z innych części świata nie napawają raczej optymizmem.

Zdaniem cytowanych przez Bloomberga analityków ten śmiały ruch, nawet jeśli zbyt „agresywny”, może jednak stanowić impuls dla przyspieszenia rozwoju sektora elektromobilności. 

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama