Reklama

Elektromobilność

Holandia: Wkrótce podwoi się liczba miejsc pracy przy elektromobilności

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Coraz więcej Holendrów znajduje zatrudnienie przy produkcji stacji ładowania elektrycznego oraz produkcji e-autobusów. Holenderska Agencja Przedsiębiorczości (RVO) prognozuje, że do 2025 r. liczba miejsc pracy w transporcie elektrycznym podwoi się z 6 800 do 13 500 osób.

Od kilku lat rośnie w Niderlandach produkcja autobusów elektrycznych, ciężarówek a także stacji ładowania. Opublikowane w poniedziałek badania RVO pokazują, że zatrudnienie w sektorze wzrosło w ciągu ostatnich dwóch lat o 1500 miejsc pracy do 6800. Agencja spodziewa się, że do 2025 r. liczba ta powinna się podwoić.

Obecnie holenderskie firmy zarabiają około 5 miliardów euro rocznie budując stacje ładowania, elektryczne ciężarówki i autobusy. W 2018 roku było to około 3 mld euro.

image

 Reklama

„To imponujący wzrost” – powiedział dziennikowi „Algemeen Dagblad” sekretarz stanu Stientje van Veldhoven (Infrastruktura i Gospodarka Wodna). Minister podkreśla, że sektor transportu elektrycznego jest już trzy razy większy niż przemysł rowerowy.

Coraz więcej Holendrów przesiada się na elektryczny skuter lub samochód. W 2020 r. jedna czwarta sprzedanych lub wyleasingowanych samochodów w Niderlandach była elektryczna. AD informuje, że obecnie trwają prace nad budową elektrycznych statków śródlądowych oraz w pełni elektrycznych kamperów.

„Jest to korzystne nie tylko dla klimatu i czystego powietrza, ale także dla naszego portfela” – mówi van Veldhoven.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama