Reklama

Elektromobilność

Ford zainwestuje miliardy dolarów w samochody elektryczne

Fot. Flickr/Benoît
Fot. Flickr/Benoît

Amerykański koncern Ford ogłosił, że wraz z południowo koreańskim SK Innovation Co. planuje zainwestować 11,4 miliarda dolarów w budowę 3 fabryk akumulatorów oraz montowni pojazdów elektrycznych.

Inwestycja przewiduje budowę megakompleksu Blue Oval City w stanie Tennessee oraz dwóch bliźniaczych fabryk baterii w Kentucky. Szacuje się, ze dzięki tej decyzji może powstać nawet 11 tys. miejsc pracy.

Blue Oval City ma powstać na działce o powierzchni 6 mil kwadratowych (15.54 km2) w zachodniej części stanu Tennessee i będzie jednym z największych kompleksów produkujących samochody w historii USA. Podobnie jak kultowy Rouge w Michigan sto lat wcześniej, Blue Oval City zapoczątkuje nową erę amerykańskiej produkcji. Z 11 000 nowopowstałych miejsc pracy, 6 000 jest przeznaczonych na wytwórnie w którym będą produkowane baterie elektryczne a także elektryczne wersje popularnego pick-upa serii F.

W centrum Kentucky ma powstać nowy park akumulatorów BlueOval SK, składający się z bliźniaczych elektrowni, które będą zasilać nową linię pojazdów elektrycznych Forda i Lincolna. Mimo ogromnych rozmiarów nowy zakład montażowy ma zostać tak zaprojektowany, by wywierał jak najmniejszy wpływ na środowisko. Celem Forda jest, aby już od początku w 2025 roku montowania stała się neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla

Trzy nowe fabryki akumulatorów zapewnią Fordowi moc produkcyjną 129 gigawatogodzin rocznie.

Reklama
Reklama

„To przełomowy moment, w którym Ford poprowadzi Amerykę do przejścia na pojazdy elektryczne i zapoczątkuje nową erę czystej, neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla produkcji” – powiedział prezes Bill Ford.

 „Dzięki tej inwestycji i duchowi innowacji możemy osiągnąć cele, które kiedyś uważano za wzajemnie wykluczające się – chronić naszą planetę, budować wspaniałe pojazdy elektryczne, które Amerykanie pokochają i przyczynić się do dobrobytu naszego narodu”. – dodał.

Ford zaczął wprowadzać nowy ekosystem produkcji i udało się to osiągnąć poprzez nowy sposób projektowania, produkcji oraz recykling pojazdów elektrycznych oraz akumulatorów, które je zasilają.

Dodatkowo Ford przewiduję inwestycję w zakładową oczyszczalnię ścieków. Dzięki niej montowania będzie dążyć do zerowego poboru wody poprzez wykorzystanie  w cel zapewnienia świeżej, bieżącej wody, Dzięki systemowi ponownego wykorzystania i recyklingu wody.

Jak dotąd jest to największa inwestycja w elektromobilnośc na świecie. Ford zapowiada wprowadzenie pojazdów elektrycznych na dużą skalę korzystając z największego, najbardziej zaawansowanego i najbardziej wydajnego kompleksu produkcyjnego samochodów w swojej 118-letniej historii.

Komentarze (4)

 1. miśColargol

  a może tak Panie Karolu skąd będzie ten "prund" do tych wszystkich wspaniałych eko bryk, bo już że każda z nich ma ciągnąć za sobą specjalny kuferek 3 dniowy jako wyposażenie ppoż to wiadomo.

 2. Fionna

  W zestawie a autem będzie sprzedawana wanna do topienia palącego się auta . Baterie jak napalm nie daja się ugasić trzeba topić

 3. DDR

  Szykuje się upadek następnej amerykańskiej marki

 4. Kowalskiadam154

  Naiwniaków znajdzie w Europie i Kaliforni