Reklama

Elektromobilność

Firma wspierana przez Billa Gatesa i Jeffa Bezosa będzie poszukiwać surowców na Grenlandii

Fot. Pixabay

Firma wydobywcza wspierana przez Jeffa Bezosa, Billa Gatesa oraz Michaela Bloomberga poinformowała w czwartek, że planuje rozpoczęcie poszukiwań surowców na Grenlandii - podaje Reuters. Chodzi o metale niezbędne m.in. dla produkcji samochodów elektrycznych.

KoBold Metals wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do poszukiwania surowców. W zeszłym roku firma objęła 51% udziałów w projekcie Disko-Nuussuaq na zachodnim wybrzeżu Grenlandii. Jego operatorem jest notowana na londyńskiej giełdzie spółka Bluejay Mining.

Wspomniana joint venture zamierza przeprowadzić badania metodą magnetyczną, które dzięki wykorzystaniu dronów pozwolą uzyskać obraz w wysokiej rozdzielczości. Oprócz tego planowane są wiercenia o głębokości 150 - 400 m.

Dyrektor naczelny Bluejay Mining, Bo Steensgaard, powiedział Reutersowi, że firma zamierza koncentrować się m.in na złożach niklu, miedzi oraz kobaltu.

Czytaj też

Eksperci agencji zauważają, że na początku miesiąca ceny niklu używanego np. w akumulatorach pojazdów elektrycznych, wzrosły ponad dwukrotnie. To następstwo napaści Rosji na Ukrainę - putinowski reżim zabezpiecza około 10% globalnego zapotrzebowania na ten metal.

„Niedawne niefortunne wydarzenia geopolityczne wyraźnie pokazują, że świat zachodni potrzebuje nowych złóż tych krytycznych metali” - powiedział Reutersowi Steensgaard.

Całkowite zelektryfikowanie globalnej gospodarki jest największym wyzwaniem naszego pokolenia
Kurt House, dyrektor generalny KoBold

Komentarze