Reklama

Analizy i komentarze

Czy elektryki zajmą miejsce aut spalinowych? Patrzymy na twarde dane [ANALIZA]

Autor. elements.envato.com

W ciągu ostatnich kilku lat można zauważyć zwiększone zainteresowanie samochodami elektrycznymi. Przyczynia się do tego nie tylko rozwój technologii, ale także presja regulacyjna oraz większa świadomość ekologiczna kierowców.

Reklama

Światowa sprzedaż samochodów elektrycznych

Reklama

W 2022 roku sprzedaż pojazdów elektrycznych osiągnęła rekordowy poziom - do właścicieli trafiło łącznie ponad 10,5 mln nowych pojazdów typu BEV i PHEV (samochodów w pełni elektrycznych oraz hybryd plug-in), co stanowi wzrost o 55% w porównaniu z analogicznym poprzednim rokiem. Globalnym liderem elektromobilności już od kilku lat pozostają Chiny. Po ich wynikach w tym sektorze można stwierdzić, że Chińczykom udało się pokonać większość trudności gospodarczych wywołanych pandemią Covid-19. 

Z danych opublikowanych przez EV-Volumens wynika, że w Państwie Środka sprzedaż samochodów elektrycznych w 2022 roku wzrosła aż o 82% rok do roku, do poziomu 1,85 miliona sztuk. Dzięki temu to właśnie Chiny były głównym czynnikiem napędowym globalnego wzrostu sprzedaży elektrycznych pojazdów w 2022 roku, odpowiadając za ok. połowę światowego wzrostu sprzedaży elektroaut.

Reklama

Warto jednak zaznaczyć, że tamtejsze pojazdy elektryczne w są zwykle mniejsze niż modele dostępne na innych rynkach, co razem z niższymi kosztami produkcji i rozwoju technologii przyczynia się także do zmniejszenia różnicy cenowej w stosunku do konwencjonalnych pojazdów.

Czytaj też

Elektryki w Europie

Europa również jest jednym z kluczowych rynków motoryzacyjnych, choć ciągły wpływ pandemii koronawirusa na gospodarkę w połączeniu z konsekwencjami wojny na Ukrainie i rosnącą inflacją stawia wiele wyzwań przed Starym Kontynentem. Jednakże, jak wynika z danych opublikowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA), czynniki te nie miały wpływu na sprzedaż pojazdów elektrycznych w 2022 roku - ta ustanowiła nowy rekord Unii Europejskiej.  

Z danych ACEA wynika, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku, udział w sprzedaży wszystkich pojazdów o napędzie alternatywnym (APV) wyniósł ponad 53,1%, co oznacza ponad połowę samochodów sprzedanych wtedy w UE stanowiły takie właśnie auta. W ujęciu kwartalnym Stowarzyszenie podkreśla, że po raz pierwszy APV osiągnęły lepsze wyniki niż sprzedaż pojazdów z silnikami konwencjonalnymi.

Sprzedaż samochodów w pełni elektrycznych (BEV) również pobiła w ubiegłym roku rekord, osiągając pułap ponad 1,1 miliona sztuk. Co ciekawe, stanowi to nie tylko wzrost o 28% w porównaniu do wyniku z 2021 roku, ale także wzrost do 12,1% całego udziału elektroaut w europejskim sektorze motoryzacyjnym. Dla porównania, w 2021 roku udział ten wynosił 9,1%, a w 2019 roku 1,9%.

Czytaj też

W Europie popularnością cieszą się także samochody hybrydowe (PHEV). W 2022 roku sprzedaż takich pojazdów wyniosła ponad 2 miliony sztuk, co pozwoliło hybrydom zająć 8% całkowitego udziału w europejskim rynku motoryzacyjnym.

Patrząc po wynikach można z całą pewnością stwierdzić, że większość krajowych rynków UE odnotowała wzrost liczby pojazdów typu BEV, w szczególności Niemcy, które zarejestrowały 198 293 sprzedanych egzemplarzy. Francja zajęła drugie miejsce, sprzedając 62 155 sztuk, a Szwecja była na trzecim miejscu podium z 37 013 zarejestrowanymi sprzedażami. Kraje z najmniejszą liczbą pojazdami typu BEV to Cypr, z zaledwie 108 nowymi sprzedanymi egzemplarzami w 2022 r., Estonia (202 sztuki) i Bułgaria (325 sztuk).

Ciekawą tendencją jest również rosnąca popularność samochodów elektrycznych w krajach europejskich, które jeszcze kilka lat temu nie kojarzyły się z tymi pojazdami. Takie rynki jak Włochy, Hiszpania, Portugalia czy Grecja notują dynamiczny wzrost sprzedaży elektryków.

Czytaj też

Polski rynek elektromobliności

Nie powinien wzbudzać zaskoczenia fakt, że w Polsce coraz więcej osób decyduje się na zakup samochodu elektrycznego. Dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, opublikowane przez instytut motoryzacyjny Samar potwierdzają, że Polacy coraz częściej wybierają auta BEV. W roku 2022 zarejestrowano w Polsce 11 293 sztuk samochodów elektrycznych, a na czele listy najpopularniejszych marek znalazła się Tesla, przede wszystkim dzięki Modelowi 3.

Mimo że liczba sprzedanych pojazdów elektrycznych w Polsce wciąż jest niewielka w porównaniu z ogólną liczbą sprzedanych aut, warto zauważyć, że stale ona rośnie. W 2022 roku odnotowano ponad 60% wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim, jednakże wciąż nie jest to powszechnym zjawiskiem i nadal jest to ułamek w obliczu sprzedaży spalinowych samochodów osobowych. Łącznie z polskich salonów wyjechało w zeszłym roku 419 765 aut co wskazuje, że średnio co 37. był eklektyczny.

Warto zauważyć, że w ubiegłym roku zarejestrowano w Polsce zaledwie 10 600 hybryd typu plug-in, a więc mniej niż klasycznych samochodów elektrycznych. Sprzedaż PHEV stanowiła jedynie 14% łącznej sprzedaży wszystkich samochodów co może sugerować, że ta forma napędu, przeznaczona z reguły dla samochód segmentu premium, powoli będzie wycofywać się z rynku.

Szczególnie ważnym czynnikiem wpływającym na popularność samochodów elektrycznych jest rozwój infrastruktury, a więc m.in. sieci stacji ładowania, których wciąż jest za mało, szczególnie poza mniejszymi miastami. Aspekt ten z kolei wpływa na postrzeganie samochodów elektrycznych jako pojazdów niewygodnych w użytkowaniu.

Czytaj też

Dopłaty do samochodu elektrycznego

Wzrost zainteresowania to także zasługa dopłat rządowych, o jakie można ubiegać się z programu „Mój elektryk". Takie finansowanie dostępne jest w praktyce dla każdego, lecz o wysokości dodatku decyduje kilka aspektów.

I tak, osoby fizyczne, które nie posiadają Karty Dużej Rodziny, mogą otrzymać dopłatę w wysokości 18 500 zł, przy czym maksymalna cena samochodu do której może zostać przyznana dopłata wynosi 225 000 zł. Natomiast osoby fizyczne posiadające Kartę Dużej Rodziny mogą otrzymać wyższą dopłatę, wynoszącą 27 000 zł, przy braku limitu dla maksymalnej ceny samochodu.

Przedsiębiorcy również mogą otrzymać różne dopłaty do zakupu elektrycznego samochodu osobowego, zależnie od warunków składanego wniosku. W przypadku braku rocznego limitu kilometrów, przedsiębiorca może liczyć na dopłatę wynoszącą 18 750 zł, przy czym maksymalna cena samochodu nie może przekroczyć 225 000 zł. W przypadku wniosku z rocznym limitem kilometrów na poziomie przynajmniej 15 000 km, dopłata wynosi 27 000 zł, przy zachowaniu maksymalnej ceny samochodu w wysokości 225 000 zł.

Tymczasem wielu producentów samochodów ma coraz większe plany elektryfikacji swojej floty, wykraczające poza cele polityczne. W 2021 roku dostępnych było pięć razy więcej nowych modeli EV niż w 2015 roku, co zwiększyło ich atrakcyjność dla konsumentów. Obecnie liczba modeli pojazdów elektrycznych dostępnych na rynku wynosi ok. 450.

Reklama

Komentarze

    Reklama