Reklama

Elektromobilność

Elektromobilność: rusza konkurs na polski samochód elektryczny

Fot. ElectroMobility Poland
Fot. ElectroMobility Poland

Podczas konferencji spółki ElectroMobility Poland, ministrowie Krzysztof Tchórzewski i Michał Kurtyka rozmawiali o możliwościach, jakie niesie ze sobą rozwój elektromobilności w Polsce. Ponadto, kierownictwo firmy ogłosiło też konkurs na projekt samochodu elektrycznego.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski stwierdził, że elektromobilność to sposób, w jaki energetyka wychodzi naprzeciw potrzebom dużych miast. ,,Wiemy, że stan powietrza w dużych aglomeracjach jest zły i wiąże się to z ruchem samochodów spalinowych” - poinformował polityk. Zdaniem szefa resortu energii, sytuacja ta wynika po części z faktu, że w Polsce modne jest posiadanie dwóch samochodów- jednego ,,reprezentacyjnego” i drugiego do jazdy właśnie po mieście. ,,Te drugie auta są zwykle najstarsze. Mają też zaniedbane lub usuwane środki ograniczania zanieczyszczeń”- stwierdził Tchórzewski.

Zobacz także: Elektromobilność: podpisano Program Elektryfikacji Motoryzacji

Z kolei wiceminister Kurtyka powiedział, że w Polsce istnieje duży potencjał do rozwoju przemysłu elektromobilności. ,,Mamy dobre doświadczenia z firmami, które funkcjonują w łańcuchu dostaw do autobusu elektrycznego”- stwierdził. Podkreślił też, że w skali kraju ponad 100 tysięcy osób pracuje w sektorze podwykonawstwa samochodowego.

Obaj ministrowie kładli silny nacisk na fakt, że rząd w sferze elektromobilności czuje tylko potrzebę zaaprobowania i wsparcia. ,,Resztę niech zrobią przedsiębiorcy”- stwierdził Tchórzewski.

Podczas konferencji, kierownictwo spółki ogłosiło też konkurs na projekt polskiego samochodu elektrycznego. Zapowiedziano również, że w roku 2018 ma ruszyć produkcja pierwszych krótkich serii pojazdów tego typu.

Reklama

Komentarze

    Reklama