Reklama

W Chinach ceny energii odnawialnej będzie ustalać rynek

prezydent chin
Autor. Samo Burja (@SamoBurja)/Twitter

Ceny energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii – wcześniej stałe, ustalane przez chińskie władze – będą ustalane przez mechanizmy rynkowe na krajowym rynku energii.

Krajowa Komisja Rozwoju i Reform i Krajowa Administracja Energetyczna wydały w niedzielę oświadczenie o przyspieszeniu i pogłębieniu „zorientowanej rynkowo reformy” dotyczącej cen energii elektrycznej produkowanej ze źródeł odnawialnych – poinformował South China Morning Post. Już niedługo mają być ustalane przez siły rynkowe, a nie narzucane odgórnie, co ma przyspieszyć rozwój czystej energetyki w Chinach.

„Wraz z rozwojem alternatywnych źródeł energii na dużą skalę, stałe ceny energii elektrycznej w sieci nie nadążają za podażą i popytem na rynku” – poinformowały władze w Pekinie. Zmiany są konieczne do modernizacji krajowego sektora energetycznego. Krajowa Komisja Rozwoju i Reform nakazała samorządom lokalnym przedstawienie własnych planów zmian do końca tego roku.

Źródła odnawialne odpowiadają już za produkcję 30 proc. energii elektrycznej w Chinach, a kraj wciąż bije rekordy w oddawanych do użytku zielonych mocach, realizując swoje cele OZE przed wyznaczonymi terminami. W 2024 r. oddały do użytku tle mocy w fotowoltaice, ile łącznie miała zainstalowane cała Unia Europejska.

„Źródła odnawialne odgrywają więc coraz ważniejszą rolę w chińskim systemie energetycznym, zatem reformy są konieczne, by mogły się dalej rozwijać” – ocenił Pierre Lau, analityk z Citi Group.

„Biorąc pod uwagę, że większość chińskiej energii elektrycznej już uczestniczy w rynku energii, stworzy to (odejście od stałych cen – przyp. Energetyka24) solidne podstawy do budowy zunifikowanego krajowego systemu rynku energii elektrycznej” – mówił z kolei Chen Dayu, badacz z China Huaneng Group. Odnosił się do ogłoszonego przez Pekin w 2022 r. celu połączenia kilku regionalnych sieci w jednolity rynek energii elektrycznej do 2030 r., co ma również wspierać osiągnięcie celu neutralności klimatycznej.

Reklama

„Chińscy operatorzy energii odnawialnej i producenci sprzętu, którzy borykają się z kwestiami rentowności i nadwyżką mocy produkcyjnych, powinni odnieść korzyści, gdy ceny będą ustalane przez siły rynkowe” – dodał Ken Liu, analityk w przedsiębiorstwie finansowym UBS. Jego zdaniem wyższe ceny energii ze źródeł odnawialnych, umożliwione przez mechanizmy rynkowe, pozwolą na dalsze inwestycje.

Jednakże według francuskiego banku inwestycyjnego Natixis inwestycje w wytwarzanie energii z OZE powinny zostać przeniesione na infrastrukturę jej magazynowania i dystrybucji, co pozwoliłoby utrzymać rentowność w obliczu wspomnianej nadwyżki mocy i zlikwidować wąskie gardła systemu. State Grid Corporation of China, operator sieci w niemal wszystkich prowincjach, poinformował, że inwestycje w sieci i magazyny wzrosną w tym roku o ponad 8 proc. – do rekordowego poziomu 650 miliardów juanów (86 mld euro).

    Reklama
    Reklama
    YouTube cover video

    Komentarze

      Reklama