Reklama

Wiadomości

Chiński skok energetyczny. Cele OZE zrealizowane 6 lat przed terminem

Autor. Envato

Chiny umacniają swoją pozycję światowego lidera w dziedzinie rozwoju odnawialnych źródeł energii. 339 GW w trakcie realizacji sprawiają, że Państwo Środka zmierza do osiągnięcia do końca bieżącego roku 1200 GW zainstalowanej mocy w energii wiatrowej i słonecznej, co oznacza spełnienie wytyczonego celu o 6 lat wcześniej niż planowano.

Reklama

W sektorze OZE Chiny wydają się być niedoścignione. Jak wynika z lipcowego raportu organizacji pozarządowej Global Energy Monitor, Chiny utrzymują pozycję globalnego lidera w dziedzinie energetyki odnawialnej. Jak wynika ze statystyk, powstaje tam prawie 2/3 globalnych projektów dużych elektrowni słonecznych i wiatrowych. Obecnie budowane jest 180 GW mocy w fotowoltaice oraz 159 GW w energetyce wiatrowej, co łącznie daje 339 GW w trakcie realizacji. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych powstają instalacje OZE o łącznej mocy 40 GW, co podkreśla chińską dominację w tym sektorze.

Autor. Global Energy Monitor

Skala przedsięwzięcia może robić wrażenie. W 2023 r. Chiny niemal dwukrotnie zwiększyły moc zainstalowanych elektrowni słonecznych i wiatrowych w porównaniu z jakimkolwiek poprzednim rokiem. W I kwartale 2024 r. łączna moc tych źródeł energii osiągnęła 758 GW. Autorzy raportu wskazują, że w okresie od marca 2023 r. do marca 2024 r. w Chinach zainstalowano więcej fotowoltaiki niż w ciągu poprzednich trzech lat łącznie, a także więcej niż we wszystkich pozostałych częściach świata razem wziętych.

Niesłabnąca fala budownictwa gwarantuje, że w najbliższej przyszłości Chiny nadal będą liderem w zakresie instalacji energii wiatrowej i słonecznej, wyprzedzając resztę świata.
czytamy w raporcie.

Obecnie energia wiatrowa i słoneczna stanowią 37% całkowitej mocy wytwórczej kraju, co stanowi wzrost o 8% w porównaniu z rokiem 2022. Prognozy wskazują, że w 2024 r. energia ze źródeł odnawialnych przewyższy węglowe moce wytwórcze, które obecnie stanowią 39% całkowitej produkcji energii w kraju.

Czytaj też

Analitycy ostrzegają jednak, że potrzeba będzie jeszcze więcej odnawialnych mocy, jeśli Chiny mają osiągnąć swój cel zmniejszenia intensywności emisji dwutlenku węgla w gospodarce o 18%, co jest ważnym czynnikiem w redukcji emisji.

Według autorów raportu, dynamiczny rozwój Chin sprawia, że cel potrójnego zwiększenia mocy odnawialnych źródeł energii do końca 2030 roku, ustalony na szczycie COP28 w Dubaju, jest praktycznie na wyciągnięcie ręki. Dodatkowo, Pekin jest na doskonałej drodze, aby zrealizować swoje cele instalacji 1200 GW już o 6 lat wcześniej niż planowano. Jeśli wszystkie proponowane projekty na skalę przemysłową zostaną uruchomione zgodnie z planem Chiny mogłyby z łatwością osiągnąć cele do końca 2024 r.

Jednak chińscy urzędnicy uspakajają i tłumaczą, że nie zakładają osiągnąć szczytu przed rokiem 2030. Argumentują, że przesunięcie wysiłków na późniejszy okres w sektorze energetycznym mogłoby wspomóc elektryfikację innych sektorów i uniknąć wcześniejszych kosztów związanych z inwestycjami w energetykę węglową.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama