Wiadomości
Chiny idą na kolejny rekord. W tym roku oddały tyle nowych mocy w PV, ile łącznie ma Europa
Chiny są na dobrej drodze, by ustanowić kolejny rekord w rozwoju energetyki słonecznej. Szacuje się, że Państwo Środka zamknie 2024 rok z wolumenem nowych mocy w fotowoltaice między 230 do nawet 260 GW.
Jak podaje Bloomberg, powołując się na Photovoltaic Industry Association, nowe moce zainstalowane w fotowoltaice w Chinach pod koniec 2024 roku mogą wynieść od 230 GW do nawet 260 GW. Wynik ten, choć jeszcze niepewny, już teraz bije ubiegłoroczny rekord, kiedy w Państwie Środka zainstalowano 217 GW mocy w PV.
Od 2017 roku Chiny notują średnioroczne tempo wzrostu mocy zainstalowanej na poziomie 25%, wyprzedzając Stany Zjednoczone (21%) oraz Unię Europejską (16%). Ten był jednak trudny rok dla chińskich producentów paneli słonecznych. Nadwyżka mocy produkcyjnych i zapasów doprowadziła do rekordowo niskich cen komponentów, powodując straty sięgające miliardów juanów. W rezultacie część firm musiała opuścić rynek. W obliczu tych wyzwań, przedstawiciele branży apelują o konsolidację, by zapobiec dalszym konsekwencjom wojen cenowych.
Czytaj też
Spadek cen przyczynił się do zmniejszenia wartości produkcji producentów paneli słonecznych o 45% w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku, co przekłada się na straty rzędu 570 miliardów juanów, czyli ok. 78 mld dolarów. Negatywne skutki odczuła także branża eksportowa, gdzie wartość sprzedaży zagranicznej spadła o 35% w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy roku, osiągając poziom 28 mld dolarów.
Mimo to Chiny nie zamierzają zmieniać kursu i chcą kontynuować dynamiczny rozwój sektora energii słonecznej. Kluczowym czynnikiem mają być inwestycje w projekty przemysłowe na pustyniach, rozwój systemów na dachach budynków oraz rozbudowa sieci energetycznych.
Pekin wstępnie odpowiedział na problemy branży zaostrzając kryteria inwestycyjne dla produkcji komponentów fotowoltaicznych. Minimalny współczynnik kapitałowy (TCR) dla projektów fotowoltaicznych został podniesiony z 20% do 30%, co ma ograniczyć nadpodaż i stabilizować rynek. Nowe przepisy są częścią strategii mającej wspierać zrównoważony rozwój sektora w sytuacji zmniejszenia rządowych subsydiów.
Według danych SolarPower Europe, w 2023 roku w Unii Europejskiej zainstalowano dodatkowe 55,9 GW systemów fotowoltaicznych, co zwiększyło łączną moc do 263 GW.