Reklama

Chiny będą wiercić na 15 km w głąb Ziemi w poszukiwaniu surowców

Prezydent ChRL Xi Jinping
Prezydent ChRL Xi Jinping
Autor. Flickr / James B Cutchin @xi152way

Chiny są największym na świecie importerem ropy naftowej na świecie. Chcąc uniezależnić się od zewnętrznych dostawców, planują m.in. dobrać się do własnych głęboko położonych złóż.

Chiny ogłosiły kolejny ambitny projekt – chcą opracować inteligentną platformę wiertniczą, która będzie zdolna wiercić na głębokość 15 tys. metrów – poinformował South China Morning Post. Deep Earth National Science and Technology Megaproject ma „przesunąć granice technologii”, by zapewnić Chinom bezpieczeństwo surowcowe i energetyczne. To ogólnokrajowy projekt prowadzony przez Chińską Akademię Nauk Geologicznych we współpracy z wieloma uniwersytetami, instytucjami badawczymi i przedsiębiorstwami.

Podczas niedawnego spotkania inaugurującego projekt w Pekinie, organizacje biorące w nim udział zostały wezwane do „wykorzystania scentralizowanego krajowego systemu badawczego Chin”, by jak najszybciej stworzyć oryginalne i przełomowe rozwiązania, które staną się punktem odniesienia dla reszty świata – poinformowała państwowa agencja prasowa Xinhua.

Eksperci z Uniwersytetu Jilin biorący udział w projekcie przedstawili kilka kluczowych wyzwań technologicznych w tak ekstremalnych warunkach. To m.in.potrzeba koordynacji bardzo długich łańcuchów napędowych z wieloma zrobotyzowanymi jednostkami czy kontrola płuczki wiertniczej w bardzo wysokiej temperaturze na dużych głębokościach.

Reklama

Chiny mają już doświadczenie w eksploracji głębokich warstw ziemi. Najgłębszy odwiert w kraju obecnie sięga ponad 11 tys. metrów i dosięga skał mających około 145 mln lat, co pozwala na zbadanie przeszłości geologicznej Ziemi. Za tym projektem stoi China National Petroleum Corporation. Z kolei najgłębszy odwiert na planecie – Z-44 Chayvo – znajduje się na wyspie Sachalin we wschodniej Rosji i sięga właśnie 15 tys. metrów. Służy wydobyciu paliw kopalnych.

Projekty tak głębokich odwiertów stają się coraz bardziej istotne dla Chin, które pozostają największym importerem ropy naftowej na świecie. Jak podaje South China Morning Post, głęboko położone złoża ropy naftowej i gazu ziemnego stanowią około ⅓ bazy surowcowej tego kraju. Uwolnienie tych zasobów pomogłoby Pekinowi uniezależnić się od zewnętrznych dostawców, czyli przede wszystkim właśnie Rosji . #READ[ articles: 1047369 | showThumbnails: true ]

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama