Reklama

Wiadomości

USA wysłały na Ukrainę sprzęt energetyczny wart 13 mln dolarów

Autor. Unsplash

USA wysłały na Ukrainę pierwszą część obiecanego wcześniej sprzętu energetycznego, która jest warta około 13 mln dolarów, w ramach wsparcia ukraińskiej infrastruktury krytycznej, będącej celem ataków Rosji - poinformowała we wtorek agencja Reutera za anonimowym źródłem w amerykańskim rządzie.

Reklama

Inny przedstawiciel amerykańskiej administracji przekazał, że dwa kolejne samoloty wypełnione sprzętem dla Ukrainy opuszczą Stany Zjednoczone jeszcze w tym tygodniu. W listopadzie sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił, że jego kraj przekaże Ukrainie sprzęt o łącznej wartości 53 mln dolarów w celu wsparcia jej sieci energetycznej.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Od października Rosjanie przeprowadzają ataki na ukraińską infrastrukturę krytyczną, co według Kijowa i jego sojuszników stanowi operację wycelowaną przeciwko ludności cywilnej. Po ostatnich bombardowaniach miliony ludzi na Ukrainie żyje bez światła elektrycznego i ogrzewania, choć temperatury spadły już poniżej zera.

Rosja "próbuje celowo zamrozić Ukraińców wraz z nadejściem zimy" - przekazał Reutersowi wysoki rangą amerykański urzędnik, chcący zachować anonimowość. "Naszą strategią jest obecnie pomoc Ukrainie w obronie przed tymi atakami z premedytacją wymierzonymi w cywilną infrastrukturę energetyczną, bo mogą one doprowadzić do katastrofy humanitarnej" - dodał.

Już wcześniej USA przeznaczyły 55 mln dolarów na zakup agregatów i innego sprzętu potrzebnego do wznowienia dostaw prądu dla obszarów dotkniętych rosyjskim bombardowaniem, a także 145 mln na wzmocnienie ukraińskiej sieci energetycznej.

Źródło:PAP

Komentarze