• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

Szef IEA: Europa jest w epicentrum globalnego kryzysu energetycznego

Fot. Flickr/Friends of Europe

Europa znajduje się w epicentrum pierwszego globalnego kryzysu energetycznego - powiedział szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Fatih Birol na odbywającej się w mieście Sonderborg w Danii konferencji poświęconej efektywności energetycznej.

"Jesteśmy w środku pierwszego globalnego kryzysu energetycznego. Jest to odczuwalne na całym świecie, ale najbardziej w Europie. Europa była głównym nabywcą rosyjskiej energii na świecie: ropy, gazu, węgla i innych" - przekazał szef IEA, cytowany w czwartek przez Euronews.

Inwazja Rosji na Ukrainę pogłębiła kryzys, skłaniając kraje europejskie do rezygnacji z importu części rosyjskiej energii - wskazuje Euronews.

Jak dodał Birol, według jego przewidywań problemy związane z energią nie skończą się w najbliższym czasie.

Czytaj też

"W związku z tym musimy podjąć konkretne działania, aby zaradzić temu kryzysowi. Jednym z kluczowych środków, jakie należy podjąć jest znacznie bardziej efektywne wykorzystywanie energii w sektorze transportu, w domach prywatnych oraz w sektorze przemysłowym" - przekonywał szef IEA.

Birol ostrzegł ponadto, że surowa zima może spowodować konieczność racjonowania gazu zarówno w Europie, jak i poza nią. Zapewnił jednak, że każdy kraj ma potencjał do osiągnięcia wydajności energetycznej, choć w niektórych państwach opiera się on na energii wodnej, gazie, wietrze, energii słonecznej czy innych źródłach.

Źródło:
PAP
  • IEA

Komentarze