Wiadomości
Seria rozporządzeń Tuska. Takie będą zadania ministrów związanych z energetyką
Premier Donald Tusk podpisał rozporządzenia, które precyzują, za które działy administracji rządowej będą odpowiedzialni poszczególni szefowie ministerstw. Dla energetyki kluczowe będą zadania resortów przemysłu, klimatu i środowiska oraz aktywów państwowych.
Jak wynika z rozporządzenia, Minister Przemysłu kieruje działem administracji rządowej „gospodarka złożami kopalin”, jest dysponentem części 48 budżetu państwa (gospodarka złożami kopalin), sprawuje nadzór nad Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego.
Obsługę ministra zapewniają Ministerstwo Aktywów Państwowych i Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach – stwierdza również rozporządzenie. Ministerstwo Przemysłu jest nowym resortem, utworzonym przez rząd Donalda Tuska. Kieruje nim prof. Marzena Czarnecka.
Czytaj też
Zgodnie z ustawą o działach administracji rządowej, dział „gospodarka złożami kopalin” obejmuje sprawy prowadzenia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw środowiska, racjonalnej gospodarki złożami węglowodorów, węgla brunatnego, węgla kamiennego, siarki rodzimej, soli kamiennej, soli potasowej, soli potasowo-magnezowej i miedzi, w obszarze objętym wydobyciem.
Dział obejmuje także uzgadnianie koncesji na wydobywanie udzielanych przez ministra właściwego do spraw środowiska, w zakresie kopalin objętych własnością górniczą Skarbu Państwa, współpracę w nadzorze nad wydobywaniem wymienionych kopalin.
Zadania szefowej MKiŚ w rządzie Tuska
Energia, klimat, środowisko będą tymi działami administracji rządowej, za które odpowiadać będzie Minister Klimatu i Środowiska – wynika z rozporządzenia premiera ws. szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska, czyli Pauliny Hennig-Kloski. Minister jest również dysponentem części 47, 51 i 41 budżetu państwa.
W rozporządzeniu wskazano ponadto, że organami podległymi Ministrowi Klimatu i Środowiska są: Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska; Główny Inspektor Ochrony Środowiska oraz Prezes Państwowej Agencji Atomistyki.
Czytaj też
Borys Budka i jego obowiązki w MAP
Rozporządzenie wskazuje także, że minister aktywów jest dysponentem części 55 (aktywa państwowe) i 26 (łączność) budżetu państwa. Funkcję ministra aktywów państwowych w rządzie Donalda Tuska pełni Borys Budka.
Zgodnie z ustawą o działach administracji rządowej, dział aktywa państwowe obejmuje sprawy dotyczące gospodarowania mieniem państwowym, w tym wykonywania praw majątkowych i osobistych przysługujących Skarbowi Państwa, jak również ochrony interesów Skarbu Państwa z wyjątkiem spraw, które na mocy przepisów odrębnych przypisane są innym działom. Minister właściwy ds. aktywów państwowych reprezentuje Skarb Państwa w wymienionym zakresie.
Dodatkowo minister aktywów może inicjować politykę państwa w zakresie wykorzystania mienia państwowego, w celu zapewnienia jego racjonalnego i efektywnego wykorzystania, zwiększenia jego wartości oraz realizacji polityki gospodarczej państwa. Z kolei dział łączność obejmuje sprawy poczty.
Rozporządzenia wchodzą w życie z dniem ogłoszenia, z mocą wsteczną od 13 grudnia 2023 r.