Wiadomości
RPA mianuje konsultanta do „kreatywnej księgowości”. Gra się toczy o miliardy dolarów
Tonący w długach południowoafrykański Eskom zamierza opracować plan umożliwiający przyjęcie miliardowych pożyczek, które miałaby zostać przeznaczone na niskoemisyjne źródła energii i ograniczenie emisji CO2.
Jak podaje Reuters, zachodnie państwa, w tym USA, Wielka Brytania, Niemcy czy Francja przekazały blisko 8,5 miliarda dolarów w trakcie szczytu klimatycznego COP26 w 2021 roku, aby pomóc RPA w szybszym odejściu od energetyki węglowej, będącej podstawą sektora energetycznego w państwie.
Czytaj też
Z tej pokaźniej sumy, niespełna 3 miliardy dolarów miały zostać przekazane zadłużonemu państwowemu przedsiębiorstwu energetycznemu Eskom, którego wewnątrzkorporacyjne problemy z korupcją oraz nieremontowana od lat infrastruktura powodują najgorsze w historii przerwy w dostawach prądu.
Rząd RPA w lutym opowiedział się za przejęciem części długu państwowej spółki pod warunkiem, że nie zaciągnie ona kolejnych kredytów przez następne trzy lata. Warunkiem od decyzji może być jedynie zgoda pisemna urzędującego ministra finansów.
Czytaj też
W rzeczywistości rządowe warunki stanowią przeszkodę dla koncernu w spełnieniu międzynarodowych zobowiązań dotyczących zielonych inwestycji, które miałby zostać finansowane z funduszy ONZ. Reuters tłumaczy, że aby dokonać wyjątku i uzyskać wszystkie niezbędne zgody, konieczne byłoby przeprowadzenie skomplikowanych i czasochłonnych procedur parlamentarnych.
W odpowiedzi na tę sytuację, planowane jest mianowanie rządowego konsultanta, który do końca sierpnia przedstawi propozycje potencjalnie najefektywniejszych mechanizmów umożliwiających wypłatę 8,5 miliarda dolarów bez negatywnego wpływu na bilans finansowy spółki.
Czytaj też
W Republice Południowej Afryki od 2007 roku trwa kryzys energetyczny i niewiele osób w tym kraju ma pomysł, jak go rozwiązań zrobić. Tymczasem zjawisko przybiera coraz bardziej dramatyczne rozmiary.