Reklama

Wiadomości

Potężny blackout na Bałkanach. Turystyczny raj bez prądu

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W Bośni, Czarnogórze oraz na większości chorwackiego wybrzeża brakło prądu. Według wstępnych ustaleń winna może być awaria interkonektora nakładająca się na moment potężnego zapotrzebowania na moc.

Reklama

Jak podaje Agencja Reutera, w Bośni, Czarnogórze oraz na większości chorwackiego wybrzeża wystąpił blackout - nieplanowana przerwa w dostawach energii elektrycznej. Sytuacja może być szczególnie dotkliwa w Chorwacji, która jest oblegana przez turystów z całego świata.

Reklama

Nie wiadomo na razie, co spowodowało blackout - pierwsze, nieoficjalne informacje wskazują na to, że doszło do awarii interkonektora (czyli połączenia międzysystemowego) w Czarnogórze, co nałożyło się na okres wysokiego zapotrzebowania na moc. Bałkany są obecnie dotknięte falą upałów, temperatura dochodzi tam do 40 stopni Celsjusza - takie warunki wzmagają popyt na energię elektryczną do celów chłodzenia.

Jak na razie oficjalny głos w sprawie zabrał chorwacki operator, który stwierdził, że przyczyną problemów jest „międzynarodowe zaburzenie, które dotknęło kilka państw”.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama