Reklama

Wiadomości

Niemcy: węgiel głównym źródłem energii elektrycznej w 2022 roku

Fot. Pixabay

Z powodu kryzysu energetycznego zależność Niemiec od węgla w produkcji energii elektrycznej wzrosła w ubiegłym roku. Ale w 2022 roku na znaczeniu zyskały również energia wiatrowa i słoneczna, wynika z opublikowanych w czwartek danych Federalnego Urzędu Statystycznego.

Reklama

W ubiegłym roku węgiel był ponownie najważniejszym źródłem do produkcji energii elektrycznej w Niemczech - a nawet stał się jeszcze ważniejszy - zauważa portal telewizji ARD. Dokładnie jedna trzecia (33,3 procent) energii elektrycznej wytworzonej w kraju i wprowadzonej do sieci pochodziła z elektrowni węglowych - podali statystycy. W 2021 roku udział ten wynosił jeszcze 30,2 procent.

Reklama

Drugim najważniejszym źródłem energii w ubiegłym roku była energia wiatrowa, jej udział w produkcji energii elektrycznej wzrósł do prawie jednej czwartej (24,1 procent). Udział fotowoltaiki wzrósł o prawie jedną piątą i osiągnął 10,6 proc. - podali w czwartek statystycy.

Czytaj też

W sumie jednak ponad połowa energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w ubiegłym roku pochodziła z konwencjonalnych źródeł energii, takich jak węgiel, gaz ziemny i energia jądrowa - 53,7 procent. Natomiast zasilanie z odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa, fotowoltaika i biogaz, wzrosło do 46,3 proc. z poziomu 42,3 proc. w 2021 roku.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama