Reklama

Wiadomości

Litwa chce udostępnić Ukrainie części z zamkniętych elektrociepłowni

Autor. mev.gov.ua

Litewskie ministerstwo energetyki zaoferowało, że udostępni zamknięte elektrownie cieplne w kraju w celu pozyskania części zamiennych i przekazania ich na rzecz ukraińskiego systemu energetycznego – poinformował w poniedziałek minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko.

„Rozmawiałem z ministrem energetyki Litwy. (Strona litewska – przyp. PAP) zaproponowała, że wykorzysta swoje elektrownie cieplne, które są zamknięte. (…) możemy je zdemontować i uzyskać potrzebne nam części zamienne” – powiedział Hałuszczenko podczas ogólnoukraińskiego informacyjnego telemaratonu „Zjednoczone wiadomości”.

Ostatnie rosyjskie ataki zniszczyły moce produkcyjne ukraińskich elektrowni cieplnych. Jak zaznacza amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), Rosja rozszerzyła ostrzały ukraińskiej infrastruktury krytycznej o nowe cele, w tym elektrownie wodne i zapory; oznacza to eskalację ataków na infrastrukturę.

Ukraina dąży do wzmocnienia swojej obrony powietrznej, aby chronić obiekty energetyczne przed rosyjskimi atakami i zapobiec przerwom w dostawach prądu latem, kiedy zużycie energii elektrycznej zbliża się do zimowego szczytu.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama