Reklama

Wiadomości

Komisarz UE ds. Energii: sektor MŚP kluczowy dla zielonej transformacji

Kadri Simson
Kadri Simson
Autor. Parlament Europejski/Domena publiczna

Małe i średnie przedsiębiorstwa są sednem, jeżeli chodzi o przyspieszanie zielonej transformacji, budowanie konkurencyjnej i odpornej, prężnej Europy – mówiła do uczestników Kongresu MŚP w Katowicach komisarz UE ds. Energii Kadri Simson. Możecie na nas liczyć – zapewniła.

Reklama

W wystąpieniu odtworzonym podczas czwartkowego otwarcia 13. edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach komisarz Simson zaznaczyła, że małe i średnie przedsiębiorstwa są trzonem europejskiej gospodarki: zapewniają wzrost, miejsca pracy, mają wizję i nowe pomysły na biznes.

Reklama

„Ale także mali i średni przedsiębiorcy ucierpieli najwięcej wskutek kryzysu energetycznego. Bezpieczeństwo energetyczne jest teraz zupełnie inną kwestią, musimy wziąć to pod uwagę. Nasze starania w ramach REPowerEU (planu prowadzącego do szybkiego ograniczenia zależności od rosyjskich paliw kopalnych oraz do szybkiej transformacji ekologicznej – przyp. PAP) zakończyły się częściowym powodzeniem, ale nie oznacza to, że możemy opuścić gardę” – zastrzegła komisarz.

„Komisja Europejska jest w stanie najwyższej gotowości: monitorujemy rynki energii i wszelkie potencjalne ryzyka, aby proponować odpowiednie rozwiązania. Poza tym trzy kluczowe propozycje Komisji mają być sfinalizowane przed końcem tej kadencji, aby stworzyć pozytywny pęd dla małych i średnich przedsiębiorstw” – powiedziała Simson.

Reklama

Czytaj też

Chodzi m.in. o reformę rynku energii elektrycznej (Electricity market design), pakiet dekarbonizacji rynków wodoru i gazu wraz z tzw. strategią metanową, oraz rozporządzenie Net Zero Industry Act, którego celem jest stworzenie prostszych i bardziej przewidywalnych ram prawnych dla przemysłu bezemisyjnego w UE.

„Po pierwsze, aby uczestniczyć w transformacji w kierunku czystej energetyki trzeba rynek energii uczynić bardziej odpornym, bardziej prężnym, aby był odporny na przyszłe wyzwania. Także przyszłość bez CO2, budowanie infrastruktury na rzecz czystej energetyki przyniesie korzyści naszym społeczeństwom, naszej gospodarce” – kreśliła założenia reformy Simson.

„Otwieranie większej przestrzeni także dla elastycznych technologii, technologii zielonych, niewęglowych, ułatwianie inwestycji, powiększanie ekspansji, zmiany sposobu wyliczania taryf, także ochrona konsumentów i konsumentek, i działanie na rzecz społeczności” – wymieniała komisarz.

Czytaj też

„Po drugie, dzięki naszemu pakietowi na rzecz rynków zerowęglowych i wodorowych również przyczyniamy się do tej zmiany” – zaznaczyła, dziękując przy tym obecnemu w Katowicach szefowi komitetu honorowego Kongresu MŚP, europosłowi Jerzemu Buzkowi za jego udział w pracach w tym zakresie.

„Skupienie na motywowaniu do wykorzystania biometanu, równego dostępu do rynków i łatwiejszego handlu tymi paliwami w całej Europie, a także jasne zasady rynku wodorowego w Unii Europejskiej i budowanie infrastruktury - to są starania w tym kierunku” – wyliczała komisarz.

„Po trzecie: nasza propozycja ustawy Net Zero Industry Act na rzecz zeroemisyjnej Europy: Unia Europejska jest światowym liderem, jeżeli chodzi o różne czyste technologie energetyczne, ale jesteśmy do tyłu, jeżeli chodzi o wdrożenie tych technologii w pełnej skali, komercyjnie” – przyznała komisarz Simson.

Czytaj też

„Rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała, jak groźne jest nadmierne opieranie się na jednym dostawcy surowców energetycznych. Dlatego teraz opracowujemy nowe podejście do polityki, aby można było tutaj w Europie dalej się rozwijać” - dodała.

„To główne trzy propozycje Komisji Europejskiej, ale na tym nie kończymy. Dlatego właśnie Ursula von der Leyen ogłosiła nowy pakiet dotyczący energii wiatrowej, który został przyjęty przez komisarzy w tym tygodniu” – przypomniała.

„Energetyka wiatrowa to duma Europy. Mamy świetny sektor energetyki wiatrowej, który jednak mierzy się ostatnio z trudnościami. To m.in. brak widoczności, jeżeli chodzi o planowanie aukcji, wysoka inflacja, wysokie ceny towarów, brak wykwalifikowanej siły roboczej - to wszystko elementy, które powodują, że te branża cierpi. Dlatego trzeba skupić się na wsparciu rozwoju produkcji w Unii Europejskiej w kierunku tej branży” – wyjaśniała komisarz ds. energii.

Czytaj też

„Małe i średnie przedsiębiorstwa są sednem, jeżeli chodzi o przyspieszanie zielonej transformacji, budowanie konkurencyjnej i odpornej, prężnej Europy. Możecie na nas liczyć. Unia Europejska będzie cały czas chronić wasze interesy, będzie rzeczniczką waszych interesów i budować wasz sukces krok po kroku” – zapewniła Kadri Simson.

Organizatorem odbywającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest tamtejsza Regionalna Izba Gospodarcza. Podczas dwudniowego kongresu uczestnicy biorą udział w kilkudziesięciu punktach programu, mogą też nawiązywać bezpośrednie kontakty. To obecnie największe w Polsce spotkanie środowiska małych i średnich firm - bezpłatny dla uczestników kongres odwiedziło w poprzednich latach łącznie kilkadziesiąt tysięcy osób.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama