Reklama

Wiadomości

Kolejny europejski energetyczny gigant ratuje się państwowymi pożyczkami

Fot. Fortum

Fortum ogłosiło, że wykorzysta pierwszą transzę 350 mln euro z pomostowej umowy finansowej zawartej w tym miesiącu z finlandzkim rządem w celu przetrwania kryzysu energetycznego.

Fińskie przedsiębiorstwo energetyczne podpisało umowę z rządową spółką inwestycyjną Solidium o wartości 2,35 mld euro, aby pokryć rosnące potrzeby w zakresie zabezpieczeń na skandynawskim rynku derywatów energetycznych.

Czytaj też

"Na chwilę obecną Fortum posiada wystarczające środki płynne, aby spełnić bieżące wymagania dotyczące zabezpieczeń" - podało Fortum w poniedziałkowym oświadczeniu.

Jednak pobranie pierwszej transzy w wysokości 350 mln euro do końca września było warunkiem utrzymania skuteczności kredytu w późniejszym okresie.

Ceny energii w krajach nordyckich w ostatnich tygodniach nieco złagodniały po rekordowym poziomie z sierpnia, ale Fortum powiedział, że musi pozostać przygotowany na dalsze zawirowania na rynku.

"Pobranie pierwszej transzy już we wrześniu zapewnia, że Fortum ma dostęp do instrumentu płynnościowego, gdyby wymagania dotyczące zabezpieczeń ponownie wzrosły w zimie" - powiedział.

Kredyt pomostowy jest oprocentowany na 14,2%.

Komentarze