Reklama

Wiadomości

Czechy: premier gasi światło i daje przykład, jak oszczędzać energię

Fot.: commons.wikimedia.org

Kancelaria czeskiego premiera chce ograniczyć zużycie energii poprzez obniżenie temperatury lub zminimalizowanie oświetlenia. Premier Petr Fiala zapowiedział w czwartek, że osobiście będzie naciskać, żeby instytucje państwowe dawały przykład w oszczędnościach.

Kancelaria premiera planuje także zapobiegać ucieczce ciepła z zabytkowego budynku Akademii Straki, gdzie urzęduje szef gabinetu i obraduje rząd, poprzez ocieplenie poddasza kosztem około 500 tys. euro. Ta inwestycja ma większy priorytet, niż zapowiadany wcześniej remont sali obrad rządu oraz pomieszczenia przeznaczonego na konferencje prasowe.

Premier już w nadzwyczajnym wystąpieniu telewizyjnym w niedzielę wezwał obywateli i firmy do rozsądnego zarządzania energią. Jego zdaniem w głównej siedzibie rządu można zaoszczędzić nawet jedną piątą zużywanej energii. Pierwszym krokiem jest ograniczenie oświetlenia budynku w nocy. Wewnątrz wymieniane są żarówki na LED. Na korytarzach i w toaletach instalowane są czujniki ruchu.

Czytaj też

Kancelaria premiera przygotowała dla urzędników instrukcję dotyczącą sposobu wentylacji, oświetlenia i obsługi urządzeń elektronicznych i elektrycznych, które są wymieniane na bardziej nowoczesne. Obniżona zostanie również temperatura do 19-20 stopni Celsjusza w biurach oraz do 15 stopni w korytarzach.

Źródło:PAP

Komentarze