Reklama

Wiadomości

Ciemność w Paryżu. Niedobory energii w stolicy Francji

Autor. Unsplash

Kilka dzielnic południowego Paryża pogrążyło się w ciemnościach w czwartek wieczorem z powodu przerwy w dostawie prądu związanej z usterką techniczną transformatora elektrycznego dostawcy energii Enedis.

Reklama

Do incydentu doszło w okresię, w którym przerwy w dostawie prądu mogą sparaliżować infrastrukturę we Francji, ponieważ pierwsza zimowa fala mrozów testuje odporność sieci energetycznej.

Reklama

Czytaj też

Reklama

"Wiele ulic w trzeciej, czwartej i piątej dzielnicy Paryża zostało dotkniętych przerwami w dostawie prądu około godziny 22:15, a zasilanie zostało przywrócone około godziny 23:00" - poinformował na Twitterze operator sieci RTE na region obejmujący Paryż, Ile de France.

"W szczytowym momencie brakiem dostaw prądu dotkniętych zostało około 125 tys. gospodarstw domowych" - napisano.

Rzeczniczka Enedis powiedziała Reutersowi, że awaria transformatora spowodowała przerwę w przesyle linią wysokiego napięcia. Dodała, że usterka nie była związana z ćwiczeniem zrzucania obciążenia, które Enedis i RTE przeprowadzają w piątek, aby przygotować się na ewentualne kontrolowane przerwy w dostawach prądu. "Dziś przeprowadzamy ćwiczenia kryzysowe, robimy rutynowo" - dodała rzeczniczka.

Ministrowie rządu ostrzegli o możliwych przerwach w dostawach prądu w przypadku luki między podażą a popytem, które, jak powiedzieli, będą trwały nie dłużej niż dwie godziny i zostaną zasygnalizowane z wyprzedzeniem. Państwowe przedsiębiorstwo energetyczne EDF, spółka matka Enedis, spieszy się, aby przywrócić do pracy reaktory jądrowe dotknięte problemami z korozją.

Czytaj też

To wyjątkowo trudny rok dla EDF, gdyż spółka zanotuje najprawdopopdobniej kilkadziesiąt miliardów straty głównie przez wyłączenia reaktorów. W pewnym momencie połowa z 58 reaktorów produkujących ok. 70 proc. energii we Francji, była wyłączona.

Reklama

Komentarze

    Reklama