Reklama

Wiadomości

Całkowite oblężenie Strefy Gazy. Paliwa wystarczy na maksymalnie 3 dni

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Do regionu nie docierają dostawy żywności, paliw, leków, elektryczności i wody.

Reklama

Izraelski minister obrony, Yoav Gallant, nakazał „całkowite oblężenie” Strefy Gazy. „Obszar zostanie zupełnie odcięty od dostaw żywności, elektryczności i paliw” – oznajmił. 

Reklama

Decyzję o wstrzymaniu dostaw prądu i paliw podjęto już w sobotę 7 października. W poniedziałek izraelski minister energetyki, Israel Katz, ogłosił także natychmiastowe odcięcie dostaw wody z Izraela do Strefy Gazy. 

W Strefie Gazy mieszka ponad 2 mln osób, spośród których wiele już wcześniej borykało się z niedoborem żywności i wody. Większość źródeł wody w regionie zostało zniszczonych przez zanieczyszczenia i słoną wodę. Według The Washington Post obecnie ponad 90 proc. wody w jedynej warstwie wodonośnej Strefy Gazy nie nadaje się już do picia. W 2022 r. ponad połowa energii elektrycznej dostarczanej do tego regionu pochodziła z Izraela. Zapasy paliw wystarczą najwyżej na kilka dni.  

Reklama

Biuro premiera Izraela, Benjamina Netanjahu, przekazało w nocy z soboty na niedzielę, że podjęto „serię decyzji operacyjnych, mających na celu zniszczenie militarnego i rządowego potencjału Hamasu i palestyńskich islamistów”.

Reklama

Komentarze

    Reklama