Reklama

Wiadomości

Bank Światowy przekaże setki milionów dolarów na odbudowę ukraińskiej energetyki

Fot. Telegram / @energoatom_ua

Bank Światowy przekaże Ukrainie dodatkowe 200 milionów dolarów na odbudowę sektora energetycznego - przekazał ukraiński premier Denys Szmyhal.

W Waszyngtonie odbyło się spotkanie premiera Szmyhala z dyrektorką ds. operacji Banku Światowego Anną Bjerde, w trakcie którego strony podpisały wspólne porozumienie. Zgodnie z nim, Bank Światowy zdeklarował się przekazać dodatkowe 200 milionów dolarów na odbudowę ukraińskiej energetyki dotkliwe zniszczonej w trakcie wojny.

„Odbudowa Ukrainy rozpocznie się już w tym roku, a energia jest jednym z naszych priorytetów. Środki pozyskane z Banku Światowego zostaną skierowane na odbudowę sieci elektroenergetycznej i ciepłowniczej w Kijowie, Charkowie, Mikołajowie, Sumach i miastach obwodu czernihowskiego" - przekazał Szmyhal za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Czytaj też

Premier dodał, że w trakcie spotkania omówione zostały także kwestie związane z nowym formatem przekazywania pomocy finansowej Ukrainie. Platforma koordynująca wpłaty od darczyńców potocznie nazywana jest"finansowym Rammsteinem". Projekt z założenia będzie działać na trzech płaszczyznach: kontynuacja krótko- i średnioterminowego wsparcia dla Ukrainy, międzynarodowa koordynacja i wsparcie reform oraz rozwój sektora prywatnego.

„Wspólnie z Bankiem Światowym przygotowujemy się również do wdrożenia projektu ubezpieczenia inwestycji zagranicznych od ryzyka wojny. To kluczowe narzędzie przyciągania tych inwestycji już teraz, bez czekania na koniec wojny" - dodał Szmyhal.

Komentarze