Reklama

Wiadomości

Artur Warzocha nowym wiceprezesem Taurona

Artur Warzocha
Autor. Flickr/Senat RP

Artur Warzocha, przez ostatnie niespełna półtora roku kierujący spółką Tauron Nowe Technologie, został w czwartek nowym wiceprezesem Grupy Tauron ds. korporacyjnych - poinformowała spółka. W przeszłości Warzocha był m.in. wicewojewodą śląskim i senatorem PiS.

Reklama

W ogłoszonym przez Radę Nadzorczą konkursie na stanowisko wiceprezesa spółki Tauron Polska Energia ds. korporacyjnych wpłynęły trzy zgłoszenia, a do czwartkowych rozmów kwalifikacyjnych dopuszczono dwóch kandydatów. Rada zdecydowała, że nowym wiceprezesem i piątym członkiem zarządu spółki zostanie Artur Warzocha. Spółka Tauron Polska Energia to centrum korporacyjne Grupy Tauron.

Reklama

Nowy wiceprezes związany jest z Grupą Tauron od września 2020 roku, kiedy został prezesem spółki zależnej Tauron Nowe Technologie. Nadzorował tam m.in. strategiczne projekty dotyczące kogeneracji, odnawialnych źródeł energii, elektromobilności oraz modernizacji i utrzymania oświetlenia drogowego.

Czytaj też

"Od wielu lat działam na południu Polski. Chciałbym, aby ten region rozwijał się w sposób zrównoważony. Śląsk potrzebuje sprawiedliwej transformacji opartej na mocnych fundamentach biznesowych. Powierzone mi zadania będę realizował w oparciu o dialog ze stroną społeczną" - zadeklarował nowy wiceprezes, cytowany w komunikacie Taurona. Ocenił, iż "transformacja energetyki jest gospodarczym, społecznym i historycznym wyzwaniem", zaś "uczestniczenie w tym procesie to ogromna odpowiedzialność".

Reklama

Przed rozpoczęciem pracy w Grupie Tauron Artur Warzocha był wiceprezesem zastępcy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (od listopada 2019 do września 2020). Wcześniej, w latach 2015-2019 był senatorem Prawa i Sprawiedliwości z Częstochowy, skąd pochodzi. W jesiennych wyborach parlamentarnych w 2019 roku przegrał wybory do Senatu z kandydatem Lewicy Wojciechem Koniecznym.

W przeszłości Warzocha był m.in. asystentem politycznym premiera Jerzego Buzka, pierwszym wicewojewodą śląskim (2006-2007), a w latach 2008-2015 pracował w katowickiej delegaturze NIK. Dwukrotnie bez powodzenia ubiegał się o urząd prezydenta Częstochowy z ramienia PiS. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie oraz studiów podyplomowych z zakresu europejskich stosunków finansowo-ekonomiczno-prawnych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

W latach 2010-2014 był radnym Sejmiku Województwa Śląskiego, zaś w latach 2008-2016 - asystentem w Instytucie Nauk Politycznych i Bezpieczeństwa Narodowego w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Ponadto, pełnił m.in. funkcję zastępcy dyrektora Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, był też miejskim radnym, rzecznikiem prasowym wojewody częstochowskiego oraz dziennikarzem.

Po powołaniu Artura Warzochy na stanowisko wiceprezesa ds. korporacyjnych, zarząd Taurona będzie pracował w pięcioosobowym składzie. Obowiązki prezesa pełni wiceprezes ds. handlu Artur Michałowski, za finanse odpowiada wiceprezes Krzysztof Surma, za zarządzanie majątkiem wiceprezes Jerzy Topolski, a za sprawy strategii i rozwoju - wiceprezes Patryk Demski.

4 sierpnia ub. roku Rada nadzorcza Taurona PE powołała Artura Michałowskiego (wcześniej przez pięć lat wiceprezesa spółki PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa) na stanowisko wiceprezesa ds. handlu, powierzając mu jednocześnie pełnienie funkcji prezesa spółki. Ponadto, powołano wówczas Krzysztofa Surmę na stanowisko wiceprezesa ds. finansów oraz Patryka Demskiego na stanowisko wiceprezesa ds. strategii i rozwoju.

W lipcowym konkursie na prezesa Taurona oraz jego trzech zastępców wpłynęły 33 zgłoszenia. O stanowisko prezesa zarządu spółki ubiegało się siedem osób, jednak Rada nie wybrała spośród nich szefa spółki. 6 sierpnia 2021 r. ogłoszono kolejny konkurs na stanowisko prezesa - wpłynęło pięć zgłoszeń, jednak także to postępowanie nie zostało rozstrzygnięte.

Od jesieni 2016 r. do połowy 2020 r. roku zarządem Taurona kierował prezes Filip Grzegorczyk. Zastąpił go Wojciech Ignacok, który z końcem lutego ub. roku zrezygnował ze stanowiska. Po nim obowiązki prezesa krótko pełnił ówczesny wiceprezes ds. finansowych Marek Wadowski, który w maju 2021 odszedł z firmy. 1 kwietnia 2021 r. stanowisko prezesa objął Paweł Strączyński, który po złożonej 2 lipca rezygnacji kierował firmą do 4 sierpnia 2021 r., kiedy obowiązki prezesa przejął Artur Michałowski.

Tauron Polska Energia jest spółką dominującą w Grupie Tauron, dysponującą kapitałem własnym w wysokości ponad 19 mld zł oraz zatrudniającą przeszło 25 tys. pracowników. Grupa Tauron rocznie dostarcza ok. 50 terawatogodzin energii elektrycznej do ok. 5,7 mln odbiorców, głównie w południowej Polsce. Dominującym akcjonariuszem firmy jest Skarb Państwa.

Źródło:PAP

Komentarze