Reklama

Elektroenergetyka

Ustalono ceny ukraińskiej energii dla Polski

  • Fot.: archiwum Beaty Dziak-Jankowskiej

Jeżeli w listopadzie br. dojdzie do sytuacji, w której Polska będzie musiała skorzystać z interwencyjnych dostaw energii elektrycznej pochodzącej z Ukrainy, to cena za 1 kWh wyniesie 7,5 centa - podała Narodowa Komisję Regulacji Energetyki i Usług Komunalnych.

17 sierpnia 2015 roku PSE oraz spółki Energorynok i Ukrenergo, odpowiadające na terytorium Ukrainy za zaopatrzenie w energię elektryczną oraz kontrolę nad tamtejszym systemem przesyłowym, podpisały trójstronne porozumienie regulujące interwencyjne dostawy prądu do Polski.

Zgodnie z umową, jeżeli zajdzie taka potrzeba, Energorynok będzie odpowiadał za świadczenie pomocy w wyrównywaniu polskiego bilansu energetycznego, czyniąc to w cenach ustalonych wcześniej przez Narodową Komisję Regulacji Energetyki i Usług Komunalnych. Ukrenergo natomiast otrzymał upoważnienie do prowadzenia negocjacji w sprawie szczegółowych warunków wspomnianego wsparcia i w zależności od możliwości technicznych, dbając o bezpieczne funkcjonowanie ukraińskiej sieci elekektroenergetycznej, podejmowania decyzji o jego udzieleniu lub odmowie. 

Dostawy energii elektrycznej do Polski będą odbywały się z wykorzystaniem linii 220 kV Zamość – Dobrotwór, a maksymalna wysokość pomocy wyniesie 235 MW.

Zobacz także: Postępują prace przy rozbudowie Elektrowni Opole

Zobacz także: „Rynek Energii 2.0” – przełomowe zmiany w RFN

Komentarze